czwartek, 23 czerwca 2022 10:15

"U nas pacjenci czują się jak w drugim domu". Nowa stacja dializ w Wadowicach

Autor Katarzyna Jamróz
"U nas pacjenci czują się jak w drugim domu". Nowa stacja dializ  w Wadowicach

Z początkiem czerwca DaVita otworzyła nową stację dializ przy ul. Sienkiewicza w Wadowicach. Przeprowadzka do nowoczesnego ośrodka jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów na wysokiej jakości leczenie nerkozastępcze w Małopolsce.

Nowy i nowocześnie wyposażony ośrodek dializ powstał, aby podwyższyć standard, jakość i komfort leczenia pacjentów z chorobami nerek w Wadowicach i okolicach Krakowa.

– Każdego roku rośnie w Polsce liczba chorych z niewydolnością nerek, dlatego niezbędne są inwestycje w nowe i istniejące ośrodki leczenia nerkozastępczego. Musimy pamiętać, że pacjenci z tej grupy ryzyka wymagają większego komfortu: spędzają w centrach dializ wiele godzin, dlatego chcemy zapewnić im jak najlepsze warunki. Nowoczesna stacja dializ pozwoli leczyć pacjentów z chorobami nerek z Małopolski nie tylko zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i obowiązującymi standardami jakości opieki klinicznej, lecz także bezpiecznie i w świetnych warunkach lokalowych

– mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita Polska.

dializy wadowice małopolska
"U nas pacjenci czują się jak w drugim domu". Nowa stacja dializ w Wadowicach / Fot. DaVita

Podjęcie decyzji o budowie i przeprowadzenie takiej inwestycji w dzisiejszych czasach jest o wiele bardziej trudne niż było to chociażby 2-3 lata temu. To z uwagi na wysokie koszty oraz na zbyt niską i od wielu lat nieaktualizowaną stawkę za leczenie dializami. Polska ma trzecią najniższą stawkę w Europie, a jej ostatnia rewaloryzacja miała miejsce 10 lat temu.

DaVita rozpoczęła budowę nowej stacji dializ w Wadowicach w kwietniu 2021 roku. Ośrodek przy ul. Sienkiewicza został uruchomiony 1 czerwca 2022 roku – tego dnia przyjęto na leczenie pierwszego pacjenta. Budynek spełnia najwyższe standardy i jest dużo bardziej komfortowy dla pacjentów. Dodatkowo, większa powierzchnia stacji dializ – 685 m2– pozwoli na leczenie jednorazowo nawet do stu pacjentów.

dializy wadowice małopolska
"U nas pacjenci czują się jak w drugim domu". Nowa stacja dializ w Wadowicach / Fot. DaVita

Ofertę usług nowej stacji dializ będą uzupełniać również inne usługi medyczne. Infrastruktura budynku została przygotowana m.in. do prowadzenia poradni nefrologicznej i leczenia dializami otrzewnowymi.

– Widzimy, że pacjenci są zadowoleni z przeprowadzki do nowej stacji dializ, znajdującej się w nowym budynku i wyposażonej w niezbędne udogodnienia. Oznacza to dla nich większą wygodę przy zachowaniu tej samej, wysokiej jakości leczenia. Jednocześnie doświadczony personel jest cały czas do dyspozycji pacjentów. Często słyszymy, że u nas pacjenci czują się jak w drugim domu. Bardzo nas to cieszy i sprawia, że jeszcze chętniej przychodzimy do pracy

– dodaje Klaudia Bywalec, pielęgniarka oddziałowa w stacji dializ DaVita w Wadowicach.

dializy wadowice małopolska
"U nas pacjenci czują się jak w drugim domu". Nowa stacja dializ w Wadowicach / Fot. DaVita

Poprzednia placówka, mieszcząca się w budynku przy ul. Słowackiego, funkcjonowała przez 17 lat. W ośrodku leczonych było 194 pacjentów.

– Cieszę się, że po uruchomieniu w ubiegłym roku wadowickiego oddziału Centrum Krwiodawstwa, w tym roku udało się otworzyć kolejną w naszym mieście ważną medyczną placówkę, których brakuje w szpitalu powiatowym w Wadowicach. Aktywnie współpracujemy z operatorami stacji dializ, by tworzyć wysokiej jakości standardy opieki medycznej dla pacjentów w naszym regionie. Każdy z nas może zachorować przewlekle i potrzebować jakościowego leczenia, dlatego naszym celem powinno być przede wszystkim ułatwianie życia pacjentom. A dla osób zmagających się z przewlekłą chorobą nerek, które potrzebują dializ trzy razy w tygodniu średnio po cztery godziny, komfort leczenia ma szczególne znaczenie

– podsumowuje Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

O przewlekłej chorobie nerek

W Polsce może być nawet 4,7 mln pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek (PChN). Większość z nich nie jest świadoma swojego stanu. Niewydolność nerek rozwija się powoli – przez 20–30 lat – i nawet w zaawansowanym stadium choroby może nie dawać wyraźnych objawów. PChN jest dziś uznawana za „cichą epidemię”, w Polsce zbiera większe żniwo niż COVID-19. W Polsce z powodu PChN umiera 80 tys. osób rocznie. Obecnie w Polsce dializowanych jest ponad 20 tys. osób.

DaVita sp. z o.o. jest oddziałem DaVita Inc., czołowego dostawcy usług dializacyjnych w Stanach Zjednoczonych, opiekującym się na macierzystym rynku ponad 205 tys. pacjentów. W Polsce DaVita działa od 2013 roku, jest drugą największą niepubliczną siecią stacji dializ, prowadzącą 65 placówek w dużych i mniejszych miejscowościach, w których leczy ponad 3700 pacjentów. Diagnostyka i konsultacje w kierunku chorób nerek oraz ich leczenie prowadzone są w 44 poradniach nefrologicznych DaVita w całym kraju. DaVita w Polsce zatrudnia ponad 1500 osób. Na całym świecie firma prowadzi prawie 3100 stacji dializ, z czego 91 proc. zlokalizowanych jest w USA. DaVita działa zgodnie z misją: budujemy wspólnotę, w której troszczymy się o siebie nawzajem oraz w której pacjent i jego potrzeby stoją zawsze na pierwszym miejscu. Od ponad 20 lat firma jest liderem pod względem jakości opieki klinicznej i innowacyjności w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i schyłkową niewydolnością nerek.

Inf./Fot. DaVita

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje