W kompleksie Eximius Park w Zabierzowie powstał nowy punkt recepcyjny Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy. Znajdzie tu schronienie i pomoc nawet 200 uchodźców.
W nowoczesnym budynku oznaczonym numerem 800 na na terenie kompleksu Eximius Park w Zabierzowie na potrzeby punktu zaadaptowano ok. 940 metrów kwadratowych powierzchni na parterze.
O nowym punkcie recepcyjnym dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce opowiedzieli dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor operacyjny Eximius Park Katarzyna Peto-Ziemkiewicz, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. kontaktu z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy Paulina Dziób oraz komendant Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Mariusz Siudek.
Pomieszczenie za symboliczna złotówkę wynajęła wojewodzie firma First Property Group, właściciel kompleksu. - To dowód społecznej odpowiedzialności małopolskiego biznesu. Dzięki temu możemy zapewnić uchodźcom wojennym opiekę i pomoc na wysokim poziomie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Miejsce jest również doskonale skomunikowane z Krakowem. Będzie stanowiło wsparcie dla punktu recepcyjnego działającego na krakowskim dworcu PKP. Chcieliśmy, aby mogli w tym otoczeniu odpocząć, przygotować się i zaplanować dalsze kroki – dodał wojewoda.
Na terenie kompleksu Eximius Park znajduje się przystanek autobusowy, w niedalekiej odległości funkcjonuje przystanek PKP Zabierzów Rząska. Dostępne są także m.in. bankomat i biletomat, a na terenie kompleksu jest m.in. boisko sportowe i punkt rekreacyjny.
- Cieszymy się, że możemy pomagać - mówi Katarzyna Peto-Ziemkiewicz, dyrektor operacyjny Eximius Park. - I jesteśmy wdzięczni, wszystkim którzy przyłączyli się do tej akcji. Zespół First Property Poland podarował ubrania, wyposażając ogólnodostępną szafę dla uchodźców. Pracownicy zarządcy obiektu, firmy Gegenbauer, w ekspresowym tempie wykonali przebudowę instalacji sanitarnych i zamontowali dodatkowe prysznice. Z kolei pracownicy firmy ochroniarskiej obsługującej kompleks w Zabierzowie, ufundowali suszarki na pranie, przybory szkolne i słodycze dla dzieci.
W Eximius Park może znaleźć schronienie i pomoc jednocześnie 150 osób. W miarę rosnących potrzeb liczba ta może zostać zwiększona do 200 osób. Na miejscu zostanie zapewnione zarówno wsparcie językowe (tłumacz), jak i psychologiczne.
W pomieszczeniach dla uchodźców przygotowano pokój do przewijania i karmienia dla matki z dzieckiem. Jest też ogólnodostępny pokój zabaw. Jest też czteroosobowy pokój do wypoczynku dla seniorów.
Uchodźcy będą mogli korzystać z dwóch wyposażonych aneksów kuchennych. Posiłki będzie dostarczać forma cateringowa.
Punkt będzie działał 24 h na dobę, a obsługę będą zapewniali pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wspólnie z szeregiem organizacji pozarządowych i fundacji. Pomagać będą m.in harcerze. - Będziemy wolontariuszami pierwszego kontaktu. Przeniesiemy nasze doświadczenia, które zebraliśmy pełniąc służbę na krakowskim dworcu. Mam nadzieję, że uchodźcy przebywający tutaj będą się czuli bardzo dobrze - mówił komendant Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Mariusz Siudek.
Punkt powstał dzięki wsparciu wielu podmiotów. Firma Amazon za pośrednictwem Fundacji Save the Children przekazała na ten cel kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki tym środkom zakupiono pralki, suszarki, wyposażenie bawialni, środki higieniczne czy ręczniki itd.
Wyposażenie kącików zabaw – regały, kuchnia do zabawy dla dzieci, stoliczki z zestawem krzesełek, tablice do rysowania, klocki, pluszaki, artkuły papiernicze oraz plastikowe naczynia dla dzieci, bidony, lekkie torby podróżne czy leki do punktu medycznego przekazała Ikea Kraków.
Produkty spożywcze i higieniczne przekazała Biedronka, a firma Wanicki z Mogilan dostarczyła 2500 butelek wody mineralnej oraz sofy do bawialni. Artykuły higieniczne, ubrania i koce zapewniła Fundacja Zmieniamy Niemożliwe, zaś Grupa Maspex Wadowice – m.in. dżemy i soki dla dzieci.
fot. Fb. Eximius Park