wtorek, 9 maja 2023 12:14

Uczą się przyrody po angielsku. Nowatorski projekt w czasławskiej podstawówce

Autor Marzena Gitler
Uczą się przyrody po angielsku. Nowatorski projekt w czasławskiej podstawówce

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu już od lat realizuje niezwykle ciekawe programy unijne, których głównym celem jest m.in. międzynarodowa wymiana kulturowa, nauka języków obcych, a także użycie nowych technologii w nauczaniu.

Jednym z aktualnie realizowanych projektów, w ramach programu ERASMUS+, jest „CLIL Connection”.

CLIL (Content and Language Integrated Learning) to zintegrowane nauczanie języka i innych przedmiotów. Kluczowa w tym programie jest nauka słownictwa, które jest powiązane z tematami innych przedmiotów. Zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu różni się od zwykłej nauki języka obcego przede wszystkim tym, że w tej metodzie uczniowie poznają język, żeby móc się uczyć innych przedmiotów. Uczniowie uczą się języka obcego „przy okazji” i jest on im potrzebny „tu i teraz”. W czasławskiej szkole uczniowie niektórych klas nauczani są przyrody po angielsku. Koordynatorem całego projektu jest szkoła podstawowa z Hiszpanii, a partnerami szkoły z Litwy, Włoch, Grecji oraz Polski.

W związku z realizacją projektu w dniach od 5 do 11 marca sześć uczennic oraz dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej w Czasławiu odwiedziły partnerską szkołę w Wilnie. Czasławska młodzież podczas odbytych warsztatów pracowała w grupach wraz z uczniami z partnerskich szkół. Podczas zajęć uczniowie opracowywali wyznaczone im zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii czy historii. Uczniowie z Polski, Litwy, Grecji, Hiszpanii oraz Włoch udowodnili, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspaniale współpracować, wzajemnie się uczyć, a przy okazji doskonale się zintegrować i bawić.

Kolejny dzień mobilności spędziliśmy w partnerskiej szkole w Wilnie w ramach realizacji programu ERASMUS+"CLIL...

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa w Czasławiu Wtorek, 7 marca 2023

Bardzo ważnym aspektem całego projektu było nie tylko doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale także poznawanie litewskiej kultury, tradycji i zwyczajów. Dlatego też Litwini jako gospodarze, dołożyli wszelkich starań, aby pobyt był niezapomniany. Wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli m.in. możliwość zwiedzenia Wilna, Kowna i Troki, zakosztowania lokalnych specjałów czy posłuchania ludowej muzyki. Uwieńczeniem wyjazdu było spotkanie, podczas którego dyrektor litewskiej szkoły wręczył wszystkim certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Na spotkaniu na Litwie jednak projekt się nie kończy. Przed placówką w Czasławiu w kolejne wyzwanie – tym razem to Polska będzie gospodarzem i będzie gościć uczniów i nauczycieli z partnerskich krajów. Uczniowie będą przez tydzień mieszkać w domach ich polskich rówieśników. Wszyscy uczestnicy mobilności będą odkrywać Polskę, naszą tradycję, historię i kulturę. Będą brali udział w warsztatach CLIL organizowanych w czasławskiej szkole. Planowane są też wycieczki do Krakowa i Zakopanego.

Natalia Hojoł i Maria Dubiel / raciechowice.pl, fot. Fb. Szkoła Podstawowa w Czasławiu

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka