niedziela, 21 kwietnia 2019 14:24

Uczniowie PCEiKZ w Szczucinie na lekcji tolerancji na Słowacji

Autor Marzena Gitler
Uczniowie PCEiKZ w Szczucinie na lekcji tolerancji na Słowacji

Od 27 marca do 5 kwietnia uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie uczestniczyli w wymianie młodzieży „We have rights. Humans”, zorganizowanej w ramach projektu wymiany studentów i uczniów Erasmus. Wyjazd do malowniczej Bańskiej Szczawnicy na Słowacji został zorganizowany przez fundację European Mobility Center.

W projekcie uczestniczyło 28 młodych osób ze Słowacji, Rumunii, Portugalii, Polski i Włoch. Zajęcia miały na celu zwiększenie wrażliwości i rozpoznawalności Praw Człowieka. Uczestnicy rozwijali swoje kompetencje poprzez warsztaty oparte na edukacji nieformalnej, zwłaszcza poprzez takie metody jak: drama, teatr improwizacji, PhotoVoice.

W wymianie młodzieży uczestniczyli: Karolina Wrona, Weronika Gmyrek oraz Liwia Soja z klasy II LO/A oraz Daniel Światłowski z klasy III, a w przygotowaniu wyjazdu pomagała nauczycielka języka włoskiego Stella Dąbroś.

Przez dziewięć dni pobytu, uczestnicy brali udział w różnorodnych warsztatach na temat praw człowieka. Wśród metod pracy znalazły się m. in. zastosowanie metod improwizacji i sztuki teatralnej, wymiany poglądów i zdań uczestników na temat praw człowieka, ich znaczenia i problemów wynikających z braku ich przestrzegania.

Projekt zintegrował młode osoby biorące w nim udział. Każda grupa z danego kraju podczas "Wieczorów Kulturowych" miała okazję zaprezentować swój kraj, jego tradycyjne potrawy, tańce i zwyczaje regionalne.

Udział w projekcie kończył się otrzymaniem przez uczestników certyfikatu na poziomie A1.

Głównymi zadaniami było: wymiana wiedzy i doświadczenia uczestników poprzez nieformalne warsztaty dotyczące praw człowieka i promowanie ich uznania w lokalnej społeczności poprzez działania następcze.

Celem zajęć były: rozwijanie rywalizacji wśród młodzieży za pomocą metodologii teatralnej, promowanie świadomość wśród młodzieży na temat praw człowieka poprzez kampanię online, promowanie tolerancji, solidarności, równości, wolności słowa, myśli, religii, dialogu międzynarodowego i międzyreligijnego oraz stworzenie broszury o prawach człowieka.

www.pceikz.pl /mags/Powiat Dąbrowski

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje