Doceniając wyjątkowe zasługi płk. Włodzimierza Wowy Brodeckiego na rzecz krzewienia patriotyzmu, Gmina Gdów uhonorowała go tytułem honorowego obywatela.
Ceremonia miała miejsce w Centrum Kultury w Gdowie i była wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło liczne osoby związane z wojskowością oraz kulturą patriotyczną. W uroczystości uczestniczyli ważni goście, w tym wiceprezes Rady Ministrów Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, oraz Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Wyjątkowa postać
Pułkownik Włodzimierz Wowa Brodecki to człowiek, którego życie i działalność są nierozerwalnie związane z tradycjami ułańskimi oraz miłością do Ojczyzny. Urodził się w 1942 roku w Uściługu Wołyńskim jako syn kawalerzysty Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Jak powiedział Wojewoda Małopolski, postawa pułkownika, charakterystyczny mundur, nienaganna etyka i broda, stały się symbolem zaangażowania w pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach narodowych. Dzięki niemu wielu młodszych mieszkańców Gdowa i Małopolski ma szansę lepiej poznać historię Polski, a także zrozumieć, czym jest patriotyzm i szacunek dla tradycji.
Zaangażowanie w życie społeczne i historię
Brodecki od wielu lat aktywnie współpracuje z różnymi instytucjami edukacyjnymi oraz organizacjami społecznymi. Jego zaangażowanie obejmuje m.in. współpracę ze Szkołą Podstawową im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Pierzchowie, Kołem Gospodyń Wiejskich Pierzchów oraz Ochotniczą Strażą Pożarną.
Jako członek Komitetu Opieki nad Kopcem gen. J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie, Brodecki dba o upowszechnianie wiedzy o tym wybitnym dowódcy, który był jednym z ważniejszych bohaterów narodowych. Włodzimierz Wowa Brodecki jest również znany ze swojej pasji do rajdów konnych, które odbywa od 1970 roku, a brał udział w ponad 40 z nich śladem polskich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.
Jego najbardziej imponującą wyprawą była samotna podróż konno ze Lwowa do Krakowa, licząca blisko 5500 km. Trasa tej podróży przebiegała przez historyczne miejsca związane z I Brygadą Pancerną im. gen. Stanisława Maczka, a także przez takie miasta jak Berlin, Paryż, Norymberga i Praga. Brodecki wielokrotnie docierał także na Monte Cassino, upamiętniając bohaterów bitwy o to strategiczne wzgórze.
Na rzecz tradycji i kultury wojskowej
Pułkownik Brodecki pełni również szereg funkcji honorowych, które mają na celu pielęgnowanie tradycji wojskowych i ułańskich. Jest honorowym dowódcą Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego, prezesem Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej, a także prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego”. Jego działalność na rzecz tradycji wojskowych i pamięci o bohaterach narodowych ma ogromne znaczenie dla społeczności Małopolski.
Za swoją działalność patriotyczną, edukacyjną i społeczną, Włodzimierz Wowa Brodecki został odznaczony licznymi wyróżnieniami. Otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Zasługi dla Kultury w Wojsku Polskim oraz Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Jego działalność została również doceniona odznaką „Honoris Gratia”.
fot: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie