środa, 20 kwietnia 2022 14:09

Ukraińcy w hołdzie Polakom. Chodzi o ofiary rzezi wołyńskiej

Autor Norbert Kwiatkowski
Ukraińcy w hołdzie Polakom. Chodzi o ofiary rzezi wołyńskiej

Wojna w Ukrainie sprawiła, że relację między Polską, a naszymi wschodnimi sąsiadami tylko się wzmocniły. Mieszkańcy ogarniętego konfliktem kraju na każdym kroku wyrażają wdzięczność wobec obywateli naszego kraju.

Za znakomity przykład może służyć historia ze wsi Hołoby, położonej na wschodzie Ukrainy. Ukraińcy z tamtych terenów w geście wdzięczności naszemu narodowi uporządkowali znajdujący się tam polski cmentarz, na którym spoczywają ofiary rzezi wołyńskiej.

Jako pierwszy o tym wyjątkowym akcie wobec polskiej społeczności poinformował lokalny serwis "Monitor Wołyński". W porządkowaniu cmentarza wzięli udział mieszkańcy wsi, w tym pracownicy branży kultury oraz przedstawiciele rady wiejskiej. W pracach, które trwały codziennie od wtorku do piątku, uczestniczyło łącznie ok. 20 osób.

Warto zwrócić uwagę, że pierwsze sprzątanie polskich cmentarzy w Ukrainie odbyło się jeszcze w 2021 roku w ramach akcji "Zapomniane cmentarze Wołynia". W tym roku projekt miał być kontynuowany, jednak ze względu na wojnę jego realizacja nie była możliwa.

Foto: Biełsat/Twitter

Małopolska - najnowsze informacje