czwartek, 27 lipca 2023 14:36

Ukrywał się na regale z książkami. Niecodzienny gość w gorlickiej bibliotece

Autor Patryk Trzaska
Ukrywał się na regale z książkami. Niecodzienny gość w gorlickiej bibliotece

Kto powiedział, że tylko ludzie kochają czytać książki? Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach podczas prac w swoim księgozbiorze natrafili na nietypowego miłośnika literatury. Pomiędzy pozycjami zadomowił się bowiem... nietoperz. Skrzydlaty ssak nie zamierzał opuścić swojego "domu" i konieczna była pomoc strażaków.  

Pomimo wciąż postępującego rozwoju technologicznego wciąż nie brakuje miłośników książek. Miejskie biblioteki codziennie wypożyczają tysiące przeróżnych pozycji w całym kraju. Kto jednak powiedział, że tylko ludzie kochają czytać książki?

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach podczas przekładania księgozbiorów w czwartek, 27 lipca natrafili na... nietoperza pomiędzy pozycjami. Niecodzienny miłośnik literatury nie wydawał się zainteresowany opuszczeniem swojego czytelniczego raju, dlatego pracownicy poprosili o pomoc strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Podkowiec mały - fot. Autorstwa Lylambda (lylambda@gmail.com) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Przed opuszczeniem biblioteki skrzydlaty ssak zdążył swoją pasją do czytania podbić jeszcze serca pracowników placówki, którzy nadali mu imię "Gniewek". "Do Międzynarodowej Nocy Nietoperzy pozostał jeszcze miesiąc, ale w naszej bibliotece już zagościł… nietoperz! Ten niezwykły czytelnik okazał się wielbicielem historii Polski. Nietoperz nazwany przez nas Gniewkiem, bezpiecznie opuścił już mury naszej biblioteki z zapewne ogromną wiedzą jaką zdobył podczas wizyty!" – napisali na Facebooku pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W Polsce występuje prawie trzydzieści gatunków nietoperzy i wszystkie podlegają ochronie prawnej. Najmniejszy z nich - podkowiec mały maksymalnie ma 4 cm i waży jedynie od 3,5 do 10 gram. Największy -  borowiec wielki, ma do 8 cm, ale rozpiętość jego skrzydeł skrzydeł to już 46 cm.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela/Facebook

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka