sobota, 2 kwietnia 2022 07:52

Ulica Krupnicza już wkrótce zmieni całkowicie swoje oblicze!

Autor Mirosław Haładyj
Ulica Krupnicza już wkrótce zmieni całkowicie swoje oblicze!

Na ulicy Krupniczej niebawem pojawi się 39 szt. drzew - na odcinku od teatru do ul. Loretańskiej - czereśnie ptasie 'Plena' od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego - olsze czarne. Oprócz drzew zasadzonych zostanie kilka tysięcy krzewów i bylin!

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poinformował, że 1 kwietnia otrzymał pozwolenie konserwatorskie na prace, które mają przekształcić ul. Krupniczą.

– Mamy to! Otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym pozwolenie konserwatorskie dla prac przekształcających ulicę Krupniczą w zielono-błękitną arterię Kraków PL! Co to oznacza? Ulica Krupnicza na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego już wkrótce zmieni całkowicie swoje oblicze! Po pierwsze zostaną posadzone drzewa. Dokładnie 39 szt. drzew - na odcinku od teatru do ul. Loretańskiej - czereśnie ptasie 'Plena' od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego - olsze czarne. Oprócz drzew posadzimy kilka tysięcy krzewów i bylin!

– informuje ZZM.

Na Krupniczej pojawią się także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, którą będzie można wykorzystywać do podlewania roślin oraz ogrody deszczowe, których zadaniem będzie spowolnienie odpływu wody opadowej do kanalizacji.

– Zaprojektowaliśmy także ogrody fasadowe! Aby polepszyć warunki bytowania drzew rosnących w nawierzchni zaplanowaliśmy użycie gleby strukturalnej, która ułatwi rozwój systemu korzeniowego. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla mebli miejskich, parkingów samochodowych i rowerowych oraz uwypuklenia informacji o historii ul. Krupniczej. W jaki sposób jesteśmy w stanie zmieścić te wszystkie elementy na tak wąskiej przestrzeni?

– pisze ZZM

Idea prezentowanego projektu opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel ten możliwy ma zostać osiągnięty poprzez utworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników (rezygnacja z podziału na jezdnię i chodniki) oraz wprowadzenia mebli miejskich wraz z zielenią.

– Po kilku latach starań wielu osób, jesteśmy już naprawdę bardzo blisko od tego, aby nasze marzenia stały się rzeczywistością!

– czytamy na Facebooku ZZM.

Inf. i foto: ZZM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje