W najbliższą sobotę, 28 grudnia ulicami Krakowa przejdą rozśpiewane, kolorowe orszaki kolędowe. Do wspólnego świętowania zapraszają Muzeum Krakowa i Żywa Pracownia.
Z Bronowic na Rynek Główny
Pierwszy z kolędniczych orszaków wyruszy 28 grudnia o godz. 15 z Rydlówki - zabytkowego dworku przy ul. Tetmajera 28 w Krakowie, w którym 20 listopada 1900 roku odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z okazji jego ślubu z Jadwigą Mikołajczykówną (będące inspiracją do dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego). Obecnie mieści się w budynek jest filią Muzeum Miasta Krakowa i miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.
Barwny korowód, w którym wystąpią pracownicy Muzeum w strojach kolędniczych, przejdzie ulicami Bronowic do pętli tramwajowej Bronowice Małe i specjalnym świątecznym tramwajem wyruszy do przystanku „Teatr Bagatela”. Potem znów pieszo orszak przejdzie przez Szczepański na Rynek Główny i zakończy się na dziedzińcu pałacu Krzysztofory (gdzie swoją główną siedzibę ma Muzeum Krakowa). Tam zaplanowano „Przebierankę” oraz zabawę taneczną przy wspólnym śpiewie kolęd.
W orszaku zobaczymy tradycyjne postacie: turonia, kozę, kobyłkę oraz dziadów kolędniczych. W wydarzeniu, do którego zaproszeni są krakowianie w każdym wieku oraz turyści wezmą udział: Anna Sitko, Kapela Kasi Chodoń, Teatr Złoty Róg oraz wolontariusze Muzeum Krakowa.
Plan wydarzenia:
- 11.00–12.00 Rodzinne warsztaty w Galerii Bronowice, podczas którym przygotujemy mini gwiazdy kolędnicze
- 12.00–13.00 Wspólne kolędowanie na pasażu Galerii Bronowice z Anną Sitko i postaciami kolędniczymi
- 15.00 Korowód wyrusza spod Rydlówki wraz z Teatrem Złoty Róg oraz przybyłymi gośćmi
- 15.30 Uczestnicy wsiadają do specjalnego tramwaju na pętli Bronowice Małe
- ok. 16:00 Tramwaj dociera do przystanku „Teatr Bagatela”, a następnie korowód zmierza przez plac Szczepański na Rynek Główny
- 16.15 Pochód dociera na dziedziniec pałacu Krzysztofory, gdzie na pałacowym dziedzińcu odbywa się wspólne śpiewanie i taniec w wykonaniu Teatru Złoty Róg i przybyłych gości
- Zakończenie wydarzenia po godz. 17.00.
Z Podgórza na Rynek Główny i do Wesołej
Również w sobotę, ale o godz. 15.30 spod siedziby Żywej Pracowni przy ul. Celnej wyruszy orszak kolędniczy. W tym roku Żywa Kolęda Podgórska wyruszy już po raz czwarty.
"Dołączcie do nas by wspólnie odkurzyć dawne melodie i wprowadzić je z przytupem na ulice miasta! Wraz z Podgórskim Jeleniem, Szopką Bezdomną, Żywą Trupą Kolędniczą i cudownymi Przyjaciółmi Żywej Pracowni nieść będziemy światło i uśmiechy przez krakowskie zaułki - w ten szczególny czas. Odpędzimy co złe, pożyczymy co dobre - na ten Nowy Rok! - zapowiadają organizatorzy: Żywa Pracownia, Dom Tańca Kraków, Strefa Nowa i Belanorqua.
Wydarzenie rozpocznie się w Żywej Pracowni przy ul. Celnej 5 o 15:30, a o 16.30 wyruszy na trasę. Zaplanowano na niej krótkie przystanki, na których będą krótkie scenki teatralne. Kolędowanie zakończy się na Placu Mariackim, a po nim wszyscy przejdą na wspólne kolędowanie do Strefy Nowej przy ul. Kopernika 19.
Trasa orszaku:
- Start - Żywa Pracownia, Celna 5
- Celna -> Rynek Podgórski (1 przystanek - Rynek Podgórski)
- trasa: Rynek Podgórski -> Brodzińskiego -> Kładka Bernatka -> Mostowa -> Plac Wolnica (2 przystanek - Plac Wolnica)
- trasa: Bożego Ciała -> Meiselsa (3 przystanek - Hevre)
- trasa: Meiselsa -> Plac Nowy -> Estery -> Miodowa -> Starowiślna (przystanek Miodowa w kierunku Rynku Głównego do przystanku Poczta Główna - opcja tramwajowa) -> Sienna -> Mały Rynek -> Stolarska (4 przystanek - Pierwszy Lokal na Stolarskiej po lewej stronie, idąc od Małego Rynku)
- trasa: Stolarska -> Sienna -> Rynek Główny -> Plac Mariacki (5 przystanek - Plac Mariacki - Finał)
fot. materiały prasowe