poniedziałek, 31 stycznia 2022 00:15

Wybrali go na najbliższe 4 lata. Ma 34 lata i mieszka w Krakowie

Autor Mirosław Haładyj
Wybrali go na najbliższe 4 lata. Ma 34 lata i mieszka w Krakowie

Ojciec Łukasz Wiśniewski, dominikanin z Krakowa decyzją Kapituły Prowincjalnej został wybrany na nowego prowincjała.

Kapituła Prowincjonalna dominikanów 29 stycznia 2022 roku wybrała na nowego prowincjała ojca Łukasza Wiśniewskiego OP.

– Habemus provincialem! Łukasz Wiśniewski OP prowincjałem!

– obwieścił na swoim fanpage’u dominikański miesięcznik „W drodze”.

Wybór prowincjała został zatwierdzony przez generała zakonu, ojca Gerarda Timonera OP.

Łukasz Wiśniewski OP

Urodził się w 1984 roku w Pasłęku. Do Zakonu wstąpił w 2003 roku. Pierwsze śluby złożył na ręce generała Zakonu, o. Carlosa A. Aspiroza Costy na zakończenie Kapituły Generalnej w Krakowie w 2004 roku. W czasie formacji przez rok mieszkał w Dublinie, gdzie studiował z braćmi z Prowincji Irlandii. Profesję uroczystą złożył w 2009 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 2011 roku z rąk śp. kard. Franciszka Macharskiego.

Po święceniach przez dwa lata mieszkał w Poznaniu, gdzie pracował w Wydawnictwie „W drodze” i był duszpasterzem akademickim. W latach 2013-2019 kontynuował studia z teologii dogmatycznej we Fryburgu (Szwajcaria). Był asystentem prof. Benoît-Dominique’a de la Soujeole OP. Pod jego kierunkiem napisał i obronił magna cum laude dysertację doktorską, zatytułowaną Eklezjalny instynkt wiary (Lumen gentium 12, Dei verbum 8). Ukazała się rok później po francusku w wydawnictwie Cerf.

Od 2020 roku mieszka w Krakowie, gdzie przez kilka miesięcy był submagistrem (wychowawcą) braci studentów. 3 maja 2021 roku został wybrany przeorem klasztoru krakowskiego. Wykłada teologię dogmatyczną (eklezjologia, eschatologia) w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Prowadzi też wykłady w Dominikańskim Studium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Studium Dominicanum w Warszawie. Publikował w miesięczniku „W drodze” oraz głosił komentarze do niedzielnych czytań dla portalu dominikanie.pl Posługuje się czterema językami obcymi.

Inf.: Facebook/dominikanie, "W drodze"

Fot.: "W drodze"

Kraków

Kraków - najnowsze informacje