czwartek, 23 maja 2024 14:46

Studenci z AGH walczą o wygraną na Shell Eco-marathon 2024

Autor Mateusz Łysik
Studenci z AGH walczą o wygraną na Shell Eco-marathon 2024

Na torze Paul Armagnac w Nogaro, na południu Francji, trwa prestiżowy konkurs Shell Eco-marathon 2024. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga tysiące studentów z całej Europy i Afryki, którzy prezentują swoje innowacyjne, energooszczędne pojazdy. W tym roku Polskę reprezentują trzy drużyny: z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Lubelskiej.

Akademia Górniczo-Hutnicza z bolidem HYDRIVE 1

Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prezentuje bolid HYDRIVE 1. Projekt ten, zatytułowany "Project HYDRIVE. We race for tomorrow.", jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniający się świat. Bolid napędzany jest silnikiem elektrycznym z ogniwem wodorowym, a jego konstrukcja z włókien węglowych pokryta jest lakierem o niskim współczynniku tarcia. Warto dodać, że bolid posiada silnik indukcyjny, który umożliwia hamowanie rekuperacyjne, przekształcając energię kinetyczną w elektryczną podczas zwalniania.

Dzień 3 @shell_ecomarathon ! Tak jak planowaliśmy, zakończyliśmy inspekcję! To była już tylko formalność...😎 Dodatkowo...

Opublikowany przez Project Hydrive Środa, 22 maja 2024

Iron Warrior z Politechniki Łódzkiej

Drużyna Iron Warrior z Politechniki Łódzkiej, znana z rekordowej liczby przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa, również bierze udział w konkursie. Ich trójkołowy bolid wyróżnia się aerodynamicznym kształtem oraz lekkością. Karoseria wykonana jest z kompozytu na bazie włókna węglowego w żywicy epoksydowej, a konstrukcję wzmacnia płyta podłogowa z pianki polimerowej.

Politechnika Lubelska z pojazdem Hydros

Trzecia drużyna, reprezentująca Politechnikę Lubelską, startuje z pojazdem Hydros. Ten jednoosobowy, ultralekki wehikuł napędzany jest energią elektryczną z ogniwa wodorowego. W ubiegłorocznych zawodach Shell Eco-marathon, zespół ten zajął 6. miejsce.

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych konstruktorów, który wspiera przedsiębiorczość i zachęca do odkrywania zrównoważonych rozwiązań technologicznych dla motoryzacji. Anna Papka, dyrektorka ds. korporacyjnych Shell Polska, podkreśla wysokie umiejętności polskich studentów i trzyma za nich kciuki podczas tegorocznych zmagań.

Tegoroczna edycja Shell Eco-marathon odbywa się w Nogaro, na południu Francji, na torze Paul Armagnac i potrwa do 24 maja. To wydarzenie, które promuje innowacyjne podejście do konstrukcji pojazdów i efektywnego wykorzystania energii, jest niezwykle ważne dla przyszłości zrównoważonej motoryzacji.

Źródło: Materiały prasowe
Fot.: Facebook Project Hydrive AGH

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka