sobota, 22 maja 2021 12:52

Eksperci przypominają, by uważać na tego jadowitego gada. W maju robi się aktywny

Autor Norbert Kwiatkowski
Eksperci przypominają, by uważać na tego jadowitego gada. W maju robi się aktywny

Żmije zygzakowate są jedynymi jadowitymi wężami naturalnie występującymi w Polsce. Maj to okres godowy, kiedy robią się zdecydowanie bardziej aktywne. W tym miesiącu wypada mieć się na baczności, o czym przypominają władze Karkonoskiego Parku Narodowego.

W Polsce występują trzy odmiany żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie, znak "x" na głowie i pionowa źrenica oka

Żmije zygzakowate występują na terenie całego kraju. Gada możemy spotkać więc w Bieszczadach, na Pomorzu, czy też na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN).

To właśnie władze tego obszaru wystosowały specjalny komunikat przypominający o zwróceniu szczególnej uwagi na te gady.

Uwaga na żmije. Te nasze jedyne jadowite węże starają się łapać słońce, bo mimo chłodnego maja w Karkonoszach właśnie mają swój okres godowy, więc są bardziej aktywne niż zwykle. Zanim usiądziecie przy szlaku sprawdźcie, czy nie ma tam żadnego gada. Dobrze mieć buty sięgające za kostkę, bo żmije rzadko atakują wyżej podczas przypadkowego nadepnięcia. Jad nie jest zabójczy dla zdrowych ludzi. Samo ukąszenie nie boli, ale po kwadransie pojawia się zwykle ból, mogą też wystąpić zawroty głowy. Jad żmii zmniejsza krzepliwość krwi.
Przypominamy, że żmije są pod ochroną. -
czytamy w oficjalnym komunikacie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dorosły, zdrowy człowiek nie musi się obawiać o swoje życie po ukąszeniu.

W największym niebezpieczeństwie podczas bliskiego kontaktu ze żmiją jest dziecko lub osoba pod wpływem alkoholu. Podczas wycieczek do lasu, leśnicy zalecają zakładać solidne, wysokie buty, które w zasadzie zabezpieczają przed ukąszeniami.

Info: Karkonoski Park Narodowy Foto: Lasy Narodowe

Małopolska - najnowsze informacje