czwartek, 18 lipca 2019 10:18

W końcu zadecydowali. Lewica w jednym bloku. PO "w koalicji", tylko koalicjanta nie widać...

Autor Manuel Langer
W końcu zadecydowali. Lewica w jednym bloku. PO "w koalicji", tylko koalicjanta nie widać...

- Idziemy jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd - oznajmił dziś Grzegorz Schetyna. - Znaleźliśmy nową formułę politycznej ekspresji. Chcemy koalicji demokratów i patriotów. Na naszych listach zmieszczą się wszyscy ci, którzy będą nam pomagać zmieniać Polskę - dodał szef Platformy, zaznaczając przy tym, że "formuła partyjna się skończyła".

W praktyce oznacza to, że PO do wyborów pójdzie razem jedynie z kilkunastoma znanymi samorządowcami (oraz przypuszczalnie tym, co jeszcze pozostało z Nowoczesnej), jako Koalicja Obywatelska. Na tę chwilę kulisy tego, dlaczego nie doszło do porozumienia ani z SLD, ani z PSLem nie są jeszcze znane. Jest jakkolwiek jasne, ze z całej sytuacji na pewno nie jest zadowolony szef SLD, Włodzimierz Czarzasty: - Miałeś Grzegorzu wielką szansę, żeby być przywódcą polskiej demokracji, dzisiaj abdykowałeś. Stworzyłeś wielki projekt i nie potrafiłeś go obronić (...). Czekaliśmy do końca. Ze zdziwieniem zobaczyliśmy, jak ten projekt został rozwalony - stwierdził z goryczą. Zapowiedział także, że SLD, Wiosna i Razem stworzą wspólny blok.

Warto jednak dodać, że ów wspólny lewicowy blok wcale nie jest taki pewny. Z komentarza Roberta Biedronia, szefa Wiosny wynika jasno, że partie, które chcą go tworzyć czekają jeszcze zażarte negocjacje podczas których przypuszczalnie każda z nich będzie walczyć o swoje: - Dzisiaj musimy zastanowić się, jaką najlepszą formułę wybrać dla lewicy. Bez zamiatania programu i wartości pod dywan. Nie wyobrażam sobie projektu szerokiej koalicji, w której Wiosna miałaby schować swoje wartości - stwierdził.

Chcemy koalicji demokratów i patriotów. Chcemy być przekonani, że na naszych listach znajdą się wszyscy ci, którzy chcą aktywnie zmieniać Polskę! ??

Powołujemy dziś #KoalicjaObywatelska - koalicję Obywateli, samorządowców, aktywistów - @SchetynadlaPO pic.twitter.com/Lc5BdkFaVd— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) 18 lipca 2019

Foto: Wikimedia, PO

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Marsza%C5%82ek_Sejmu_Grzegorz_Schetyna_okre%C5%9Bli%C5%82_mijaj%C4%85c%C4%85_kadencj%C4%99_jako_%22trudny,_ale_dobry_czas%22_(6155520468).jpg)

Wyborczy Tygiel - najnowsze informacje