poniedziałek, 19 października 2020 13:48

W Krakowie powstanie szpital tymczasowy. Miasto przygotowało 3 lokalizacje

Autor Marzena Gitler
W Krakowie powstanie szpital tymczasowy. Miasto przygotowało 3 lokalizacje

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski potwierdził, że rząd przygotowuje plan budowy szpitali tymczasowych dla osób chorych na COVID. Taki szpital powstanie również w stolicy Małopolski.

Według informacji przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie w województwie jest obecnie 1452 łóżka dla chorych na COVID, z tego 1163 zajęte (dane z 18.10.2020, godz. 9.00). Zajętych jest też 114 ze 135 respiratorów, jakimi dysponują placówki.

Małopolska jest jednym województw (obok Mazowsza i Wielkopolski), w  w którym najdynamiczniej rośnie liczba zakażeń i liczba hospitalizowanych. W ciągu tygodnia liczba hospitalizowanych zwiększyła się o blisko 200 osób. Rośnie też liczba zakażeń, co może wskazywać, że rosnąć będzie również liczba osób chorych na COVID, wymagająca pobytu w szpitalu. Tymczasem w rezerwie pozostaje ciągle zaledwie niecałe 300 miejsc.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita rozmawia z prezydentem Jackiem Majchrowskim na temat utworzenia w Krakowie szpitala tymczasowego dla osób z koronawirusem. To ostatni dzwonek, bo resort zdrowia zakłada, że w najgorszym sceneriuszu jeszcze w tym tygodniu w Polsce może być 15-20 tysięcy nowych zakażeń dziennie, a Małopolsce od kilku miesiecy zajmuje najwyższe miejsce w tych statystykach.

Są trzy lokalizacje dla szpitala tymczasowego w Krakowie. Gdzie powstanie?

-Decyzję o utworzeniu szpitala polowego podejmuje Wojewoda - przypomina Dariusz Nowak, kierownika Biura Prasowego UMK. - Pracownicy Urzędu od rana weryfikują możliwość utworzenia takiego szpitala w kilku obiektach należących do Miasta. Brane są pod uwagę warunki konstrukcyjne budynku, możliwość podłączenia sprzętu medycznego, drogi dojazdu i ewakuacji. W tej chwili został wytypowany jeden z obiektów, który spełnia najwięcej z tych warunków, niemniej jednak ostateczną decyzję podejmie Wojewoda.

Warto dodać, że w Krakowie dziś znów odnotowano 490 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej w województwie małopolskim.

Nowe przypadki zakażeń w Krakowie w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Rosnie też liczba aktywnych przypadków. W Małopolsce jest ich obecnie 10 239, z czego 2727 w samym Krakowie.

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

zobacz też:

Nowa strategia walki z COVID. Niedzielski: Do końca tygodnia dojdziemy do 15-20 tys. zakażeń dziennie. Co zrobi resort?
- Rozważamy wszystkie możliwe scenariusze, również najgorsze. Zakładamy, że jeszcze w tym tygodniu możemy dojść do 15-20 tys. zakażeń dziennie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie działania podejmie rząd, żeby zmierzyć się z tą sytuacją?
Małopolska 19.10: dziś najwięcej zakażeń w Polsce. W regionie jest już ponad 10 tys. aktywnych chorych
W poniedziałek 19 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 482 nowych zakażeniach. Najwięcej przypadków odnotowano w Małopolsce - 1201. To nie najlepsza informacja dla województwa w którym tylko cztery powiaty znajdują się w strefie żółtej. Wynik jest tym gorszy, że przez sobotę i niedzi…
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje