poniedziałek, 19 października 2020 12:45

Nowa strategia walki z COVID. Niedzielski: Do końca tygodnia dojdziemy do 15-20 tys. zakażeń dziennie. Co zrobi resort?

Autor Marzena Gitler
Nowa strategia walki z COVID. Niedzielski: Do końca tygodnia dojdziemy do 15-20 tys. zakażeń dziennie. Co zrobi resort?

- Rozważamy wszystkie możliwe scenariusze, również najgorsze. Zakładamy, że jeszcze w tym tygodniu możemy dojść do 15-20 tys. zakażeń dziennie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie działania podejmie rząd, żeby zmierzyć się z tą sytuacją?

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie minister Adam Niedzielski podsumował weekendowe prace rządu i wojewodów.

Weryfikacja i koordynacja

W ostatni weekend wojewodowie sprawdzali zadeklarowaną liczbę miejsc w szpitalach dla pacjentów covidowych. Po weryfikacji jest ich obecnie 15 tys. z czego zajęte jest już 8 tys miejsc. - Statystycznie w kraju jest 60% zajętych miejsc dla chorych na COVID - powiedział minister - ale w takich województwach jak Mazowsze, Małopolska i Wielkopolska to wyższy procent. Tu większą rolę do odegrania mają koordynatorzy, którzy mają nie dopuścić do tego, aby pacjent krążył w karetce i szukał miejsca do przyjęcia.

Profilowanie szpitali

Adam Niedzielski zapowiedział przekształcenie części szpitali powiatowych w covidowe. Według ustalenia NFZ z wojewodami, wybrane zostaną szpitale powiatowe, które staną się szpitalami drugiego stopnia dla osób z koronawirusem. Ich obowiązki w leczeniu pacjentów z innymi dolegliwościami przejmą najbliższe szpitale w sąsiednich powiatach. Dzięki tym zmianom ma powstać dodatkowe 10 tys. łóżek dla chorych na COVID wraz z personelem, który zapewni im opiekę.

Więcej miejsc covidowych w szpitalach wojewódzkich

- Jeśli chodzi o szpitale wojewódzkie - nie zamierzamy przekształcać ich w szpitale dla chorych na COVID w całości - zapewnił minister. Przejmowane będą oddziały internistyczne - w całości lub w części. Dzięki tym zmianom resort zamierza uzyskać kolejne 3000 miejsc dla osób z COVID-em.

Planowane zmiany pozwolą podwoić dostępną obecnie liczbę miejsc dla chorych z koronawirusem.

Współpraca z placówkami prywatnymi

Adam Niedzielski poinformował o rozmowach z Anną Rulkiewicz, Prezes Zarządu LUX MED i Prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej. - Jest porozumienie w sprawie utworzenia łóżek covidowych w szpitalach prywatnych. Prywatne lecznictwo musi się włączyć do  do walki z COVID-em - podkreślił Niedzielski.

Gotowi na czarny scenariusz

- Rozważamy wszystkie możliwe scenariusze, również najgorsze - powiedział Adam Niedzielski. Resort nie ukrywa, że jeśli się spełnią, możemy mieć 15-20 tys. nowych przypadków dziennie. - Jeżeli w tym tempie, co obecnie, będzie wzrastała liczba zakażeń, to może się stać jeszcze do końca tygodnia - podkreślił. - Dlatego tak ważne jest stosowanie się do obostrzeń i przede wszystkim noszenie maski. A środowiskom wolnościowym przypominam, że nie noszenie maski to wkraczanie w obszar wolności drugiego człowieka.

Minister odniósł się też do weekendowych prób obchodzenia wprowadzonych ograniczeń. - Liczba dziennych zakażeń zbliża się do 10 tysięcy dziennie - to powinno przemówić do sceptyków - powiedział.

Rząd zbuduje szpitale tymczasowe

Nową inicjatywą rządu jest plan budowy szpitali tymczasowych, które powstaną w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności na Mazowszu, w Małopolsce i Wielkopolsce. Za ich utworzenie odpowiadać będzie obrona narodowa i MSWiA, które oprócz ich budowy i wyposażenia, zapewnią też kadry medyczne do opieki nad chorymi. Pierwszy taki szpital ma powstać na Stadionie Narodowym w Warszawie. Plany jego utworzenia koordynuje już minister Michał Dworczyk.  

Adam Niedzielski przekazał też podziękowania dla lekarzy i diagnostyków, którzy z wielkim zaangażowaniem walczą z epidemią.

Zmiany w prawie - lepsze warunki dla persolenu medycznego

Rząd podejmuje również działania legistlacyjne, aby poprawić sytuację w placówkach medycznych i warunki płacowe personelu medycznego.

Pierwszą zmianą będzie optymalizacja norm zatrudnienia, jakie obecnie obowiązują. Przygotowywane jest zarządzenie, które zawiesi je na kilka miesięcy.

Zapadła też decyzja o zwolnieniu z obowiązku egzaminu ustnego rezydentów, dzięki czemu będzie można włączyć ich do walki z koronawirusem.

Przygotowana jest też ustawa z klauzulą "dobrego Samarytatnina" - jak nazwał ją Adam Niedzielski. Chodzi o zagwarantowanie personelowi medycznemu, zaangażowanemu w walkę z epidemią, 100-procentowego dodatku coviodowego do normalnego usposażenia. Dotyczyć to będzie lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych - wszystkich, którzy zajmują się chorymi z koronawirusem.  

Zmiana dotyczyć też będzie zagwarantowania pracownikom służby zdrowia oraz służbom mundurowym 100 procent wynagrodzenia w wypadku ich kwarantanny lub izolacji.

Ponieważ do walki z epidemią wykorzystywani są lekarze wszystkich specjalizacji i wykonują zadania nie związane z ich specjalizacją - rząd chce wprowadzić dla nich gwarancję braku odpowiedzielności karnej za ewentualne niezawinione błędy medyczne.

Zmiany w kwarantannie

Rząd chce uporządokować sprawę możliwości pracy zdalnej dla osób na kwarantannie, na której już teraz przebywa 300 tys. osób.

Większe uprawnienia dla ratowników

Kolejną zmianą ma być danie ratownikom medycznym możliwości wydania decyzji administracyjnej, gdy napotykają problem z przyjeciem pacjentów przez szpitale.

Więcej testów

Resort wprowadza też zmiany w punktach drive through. Mają definitywnie skończyć się kolejki. Jak to możliwe? Po pierwsze tesowaniem w nich podejrzanych o zakażenie zjamą się wojskowi, a personel madyczny wróci do swojej normalnej pracy. Po drugie - czas pracy będzie elastycznie wydłużany, o ile pojawią się sygnały, że tworzą sie przed nimi kolejki.

Za koordynacje ich działania odpowiedzialny jest NFZ, który utworzył specjalną infolinię, do zgłaszania sygnałów o zbyt długich kolejkach. Trzeba o nich informować dzwoniąc na numer 800 590 190.

Potrzeba wielu zmian, zapowiedzianych dziś przez ministra Adama Niedzielskiego była już od dwana sygnalizowanych. Jak te zapowiedzi zostaną zrealizowane i czy uda się utworzyć miejsca dla wszytkich chorych, których liczba może lawionowo rosnąć - zobaczymy.  Przede wszystkim rodzi się też pytanie: czy nie wprowadza się ich za późno.

zobacz też:

Polska [19.10]: Po weekendzie jest lepiej? Dzisiaj prawie 7,5 tys. zakażeń [AKTUALIZACJA]
Prezentujemy najnowsze informacje z Polski dotyczące sytuacji epidemicznej. Polska [19 października] * zakażonych: 183 248 (+7 482) * zmarło: 3 614 (+41) * uznane za zdrowe: 94 014 (+1 363) Mamy 7482 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: * małopolskiego (1201), …
Małopolska 19.10: dziś najwięcej zakażeń w Polsce. W regionie jest już ponad 10 tys. aktywnych chorych
W poniedziałek 19 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 482 nowych zakażeniach. Najwięcej przypadków odnotowano w Małopolsce - 1201. To nie najlepsza informacja dla województwa w którym tylko cztery powiaty znajdują się w strefie żółtej. Wynik jest tym gorszy, że przez sobotę i niedzi…
koronawirus najnowsze informacje

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka