czwartek, 5 września 2019 14:38

W Krzeczowie k. Bochni znaleziono siekierę sprzed 5000 lat!

Autor Marzena Gitler
W Krzeczowie k. Bochni znaleziono siekierę sprzed 5000 lat!

Krzemienną siekierę znalazła emerytowana archeolog Jadwiga Duda z Wieliczki. Bochni. Jak do tego doszło?

- 17 sierpnia odbyłam wycieczkę do Krzeczowa w gminie Rzezawa na teren osady z okresu wpływów rzymskich (I-IV w. n. e) i wczesnego średniowiecza (X – poł. XII w. n. e. ), którą jako archeolog badałam w 1980 r. - opowiada pani Jadwiga. - Na polu ornym obsianym zbożem - znalazłam siekierę krzemienną z młodszej epoki kamienia, z neolitu (4.500 - 1.800 p.n.e.). Było to znalezisko luźne.

Udałam się do Krzeczowa - po 40 latach - przed moim wykładem pt. „Badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum in. Stanisława Fischera w Bochni na terenie Krzeczowa i Bochni w 1980 roku”, który miałam wygłosić 23.08.2019 r. w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w ramach Muzealnej Akademii Historycznej.

Siekiera wykonana jest z krzemienia święciechowskiego (szarego biało nakrapianego) pochodzącego z krzemionki (kopalni krzemienia) w Świeciechowie-Lasku koło Annopola nad środkową Wisłą. Krzemionka ta była eksploatowana od epoki kamienia do początku epoki brązu. Siekiera posiada wymiary: wysokość 10,5 cm, szerokość przy ostrzu 4,5 cm, szerokość przy obuchu 1,5 – 3,5 cm (obuch uszkodzony), grubość max. 2,7 cm. To siekiera czterościenna o powierzchniach gładzonych. Ostrze łukowate schodzące w kierunku obucha. Obuch w przekroju był prostokątny – został uszkodzony. - Zabytek na spotkaniu 23 sierpnia przekazałam na ręce archeologa Marka Materny do zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, do Działu Archeologicznego - dodaje archeolog z Wieliczki.

Opracowała Jadwiga Duda

Bochnia - najnowsze informacje