Podczas prac nad budową drogi ekspresowej S7 archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia: natrafili na szczątki ośmiu osób sprzed kilku tysięcy lat. – Badania archeologiczne przeprowadzone przed budową ponad 5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7, od Miechowa do Szczepanowic, przyniosły nam jedno z bardziej interesujących odkryć – informuje Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Kraków i jego okolice to obszary, na których od tysiącleci zamieszkiwali i działali przedstawiciele różnych kultur i plemion. W ostatnim czasie, pracujący przy budowie drogi ekspresowej S7 archeolodzy dokonali fascynującego odkrycia.
Cmentarzysko było usytuowane na wzgórzu
W Parkoszowicach (powiat miechowski, gmina Miechów), nieco na północ od węzła Szczepanowice, specjaliści przebadali teren o powierzchni 1,8 ha. Odkryto tam cmentarzysko, które według naukowców powstało ponad 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Pochowano na nim osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej.
W #Małopolska warto zamieszkać!
— GDDKiA Kraków (@GDDKiA_Krakow) August 9, 2024
Wiemy to nie od dziś😀
Nie inaczej myśleli przedstawiciele kultury ceramiki sznurkowej, którzy pod koniec neolitu założyli osadę w pobliżu dzisiejszych #Parkoszowice 🛖
👉https://t.co/kShltVNmIq#S7 #Miechów #Szczepanowice@GDDKiA | @MI_GOV_PL
Badacze sugerują, że w tamtym okresie w pobliżu znajdowała się osada. Odkrycie to wskazywałoby na nietypowe zachowanie tej kultury, ponieważ jej członkowie zazwyczaj chowali zmarłych z dala od osad. Zmarli zostali pochowani w wykopanych w ziemi jamach grobowych, w pozycji skurczonej na boku, z głową skierowaną na północny wschód.
To nie jedyne cenne znaleziska
– Poza samymi szkieletami na cmentarzysku odkryto również ceramiczne naczynia oraz kamienne i krzemienne narzędzia. Przedmioty te zostały złożone do grobów razem z pochowanymi. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby. Były to wtedy bardzo rzadkie przedmioty, więc prawdopodobnie zmarła miała wysoki status w swojej społeczności – wyjaśnia Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Co ciekawe, w promieniu niespełna 15 km od stanowiska archeologicznego udało się znaleźć jeszcze trzy cmentarzyska z tego okresu: w Smrokowie, Szczepanowicach i Giebułtowie). Znaleziska zostały przekazanej Polskiej Akademii Nauk.
Fot. GDDKiA w Krakowie