W sobotę 10 maja rusza długo wyczekiwany remont Mostu Grunwaldzkiego w Krakowie. Prace modernizacyjne potrwają 10 miesięcy.
W tym czasie przez 7 miesięcy most będzie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego, a przez 5,5 miesiąca również z ruchu tramwajowego.
Skąd potrzeba remontu?
Most Grunwaldzki powstał z myślą o kilkudziesięcioletniej eksploatacji – ten okres właśnie dobiega końca. Szczegółowa ekspertyza techniczna zlecona przez ZDMK wykazała, że obiekt wymaga kompleksowej modernizacji.
Dzięki planowanemu remontowi i zastosowaniu ograniczeń obciążenia, most będzie mógł bezpiecznie funkcjonować jeszcze przez około 15 lat, dając miastu czas na przygotowanie nowej przeprawy przez Wisłę.
- Zobacz też:

Zmiany w komunikacji
Aby zminimalizować utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej, wprowadzono szereg zmian:
- Nowy tymczasowy przystanek zostanie wybudowany na ul. Monte Cassino, w pobliżu Centrum Kongresowego ICE Kraków. Umożliwi to zawracanie i kursowanie tramwajów w obu kierunkach – między ul. Kapelanka a ICE.
- Zmiana trasy tramwajów z ul. Dietla: tramwaje jadące od strony Dietla zostaną skierowane na ul. Krakowską. Dodatkowo, na samej ul. Dietla, tuż przed mostem, zostanie wprowadzona możliwość zawracania dla pojazdów, które nie będą mogły przejechać w stronę Kazimierza.
- Objazdy tras tramwajowych: ruch tramwajowy zostanie przekierowany przez ulice Kalwaryjską i Limanowskiego, a następnie do Krakowskiej i Starowiślnej, skąd linie powrócą na swoje stałe trasy.
Komunikacja zastępcza
Podczas remontu uruchomione zostaną dodatkowe linie komunikacji miejskiej:
- Zastępcza linia tramwajowa będzie kursować z „Czerwonych Maków P+R” do „Ronda Grunwaldzkiego”, obsługując m.in. osiedla Dębniki i Ruczaj.
- Tymczasowa linia autobusowa połączy Łagiewniki z pętlą „Nowy Świat” przy ul. Powiśle, przejeżdżając przez Rondo Grunwaldzkie.
- Nowa linia nr 784 zostanie wydłużeniem trasy autobusu nr 184. Jej celem jest zapewnienie stałego dojazdu do przystanku „Orzeszkowa”, mimo ograniczonego dostępu do mostu.
Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć


Objazdy dla ruchu samochodowego
Kierowcy muszą liczyć się z poważnymi zmianami. Przede wszystkim chodzi o trzy konkretne sprawy.
- Zalecany objazd dla ruchu drogowego będzie prowadził trzecią obwodnicą Krakowa – aleją Powstańców Śląskich i ulicą Powstańców Wielkopolskich. Aby trasa była wydajna, konieczne będzie przeprogramowanie sygnalizacji świetlnej na rondach Grunwaldzkim i Matecznego oraz w rejonie przystanku „Korona”.
- Wyłączenie sygnalizacji: światła na ul. Stradomskiej, Dietla i Krakowskiej zostaną wyłączone, by usprawnić ruch na trasach objazdowych.
- Zmiany dla wjeżdżających od północy: pojazdy nadjeżdżające al. 29 Listopada będą kierowane na ul. Wita Stwosza, a następnie przez ul. Lubomirskiego do ronda Mogilskiego i dalej do ronda Grzegórzeckiego.
Fot: Jan Graczyński / UM w Krakowie