Biblioteka Kraków otrzymała przedmioty należące do pisarza Sławomira Mrożka. Dowód osobisty, paszporty, okulary, maszynę do pisania przekazała instytucji żona pisarza. Zostaną one wyeksponowane w przyszłym roku w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2, gdzie powstanie gabinet Sławomira Mrożka.
Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie niedaleko Krakowa. W 1950 roku zadebiutował literacko „Opowiadaniami z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerzami”. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat „Policja” (1958), ale to późniejsze dramaty – zaliczane do nurtu teatru absurdu – przyniosły mu światową sławę. „Tango”, „Letni dzień” czy „Miłość na Krymie” to jedne z najbardziej znanych utworów Mrożka.
W swojej twórczości poruszał tematy społeczne, filozoficzne, polityczne i psychologiczne. Był znany z charakterystycznych, satyrycznych i surrealistycznych treści, które wykorzystywał do przedstawiania i ośmieszania absurdów PRL-u, ludzkich przywar i słabości. W roku 1963 w związku z problemami z cenzurą wyjechał z Polski. Mieszkał i tworzył we Francji, USA, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Do kraju powrócił w 1996 roku. Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem. W 2008 roku ponownie opuścił Polskę i osiadł w Nicei, gdzie zmarł w 2013 roku. Został pochowany w Krakowie.
W 1990 roku, jeszcze przed powrotem z emigracji, Sławomir Mrożek został Honorowym Obywatelem Krakowa. W październiku 1996 roku, po swoim powrocie do rodzinnego miasta, napisał w Księdze Pamiątkowej: „Po 33 latach emigracji, krakowianin, znowu w Krakowie”.
Związki pisarza z miastem przypomni Biblioteka Kraków, gdzie powstanie gabinet Sławomira Mrożka. Żona pisarza Susana Osorio-Mrożek osobiście przekazała bibliotece pamiątki wśród których są między innymi dowód osobisty, paszporty, okulary, maszyna do pisania, a także przedmioty przywożone z podróży.
inf. krakow.pl
Fot. Biblioteka Kraków – Instytucja Kultury Miasta Krakowa