czwartek, 11 marca 2021 10:35

W Wieliczce powstała jadłodzielnia. Co to takiego?

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstała jadłodzielnia. Co to takiego?

Dzięki współpracy z burmistrzem Wieliczki, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wieliczce oraz dyrektorem Caritasu, powiatowy, wielicki oddział Polski 2050 doprowadził do uruchomienia Jadłodzielni. Społeczna lodówka stanęła na ul. br. Alojzego Kosiby 18 w Wieliczce.

- Pomysł zrodził się w mojej głowie pod koniec grudnia - mówi Irena Supłat, koordynatorka projektu - Napisałam do burmistrza, dał zielone światło i obiecał pomyśleć nad lokalizacją. Obiecał też finansować prąd z gminy. Początkiem stycznia rozmawiałam już z dyrektor MGOPS-u. Rekonesans wykazał zapotrzebowanie na tego typu miejsce. Mieszkańcy apelowali o taką inicjatywę do radnych już dwa lata temu, niestety bez odzewu.

Jadłodzielnię ulokowano obok spółdzielni dla ubogich i osób w kryzysie bezdomności. Początkowe wątpliwości Sanepidu udało się rozwiać po konsultacji z osobą prowadzącą podobne inicjatywy w całej Polsce, z GIS-em i z departamentem do spraw żywności.  W międzyczasie wolontariusze szukali lodówki, osób do pomocy i obsługi. Dzięki ofiarności wolontariusza Marka znalazła się lodówka.

Po kontakcie z dyrektorem Caritasu - do której to organizacji należy budynek - dalsze formalności potoczyły się bezproblemowo.

Druga połowa lutego to czas tworzenia regulaminu i ulotek raklamujących jadłodzielnię. W ostatni weekend lutego regał wraz z lodówką stanął na wyznaczonym miejscu - wypełniony pierwszą partią jedzenia.

"Reguły są takie: przychodzisz, zostawiasz jedzenie, wychodzisz. Zabrać je może każdy - kobieta, która przyjedzie mercedesem i starszy pan, który przyjdzie piechotą. Jadłodzielnie to nie punkty pomocy, tylko miejsce budowania świadomości o tym, jak nie marnować jedzenia" - napisała na Facebooku Irena Supłat. Koordynacją zapełniania półek w lodówce zajmuje się też Lech Bialik. "Słuchajcie, jakbyście mieli za dużo produktów, które są zapakowane fabrycznie to zachęcam do zanoszenia na Kosiby, lub dzwońcie do Lecha -  505 777 013" - napisała inicjatorka powstania jadłodzielni.  Specjalnie dla ułatwienia wymiany informacji utworzono też grupę na Facebooku: Jadłodzielnia Wieliczka.

Facebook Groups
Jadłodzielnia -Wieliczka has 57 members. Grupa stworzona z myślą o osobach pragnących podzielić się jedzeniem “domowym” ( i takim,którego nie mozna zanieść do stacjonarnej Jadłodzielni)...

Pierwsza Jadłodzielnia w Wieliczce powstała dzięki wolontariuszom Polski 2050.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje