czwartek, 15 października 2020 21:11

W Wieliczce powstanie jednoimienny szpital modułowy? Burmistrz złożył propozycję wojewodzie

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstanie jednoimienny szpital modułowy? Burmistrz złożył propozycję wojewodzie

Powiat wielicki jest jednym w trzech powiatów w Małopolsce, które nie mają swojego szpitala. Teraz może się to zmienić. Burmistrz Artur Kozioł zwrócił się do wojewody z propozycją wybudowania szpitala dla chorych na COVID, który mógłby powstać już za 6 miesięcy.

O pomyśle wybudowania w Wieliczce szpitala dyskutuje się już od kilku lat. Zwolennikiem jego powstania jest burmistrz Artur Kozioł, który w kwietniu tego roku, na początku epidemii, utworzył w Urzędzie Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, zajmujący się m.in. koordynacją wsparcia dla służby zdrowia w trudnej sytuacji. Teraz plany powstania szpitala stały się jeszcze bardziej realne.

15 października burmistrz skierował do wojewody małopolskiego propozycję wybudowania szpitala jednoimiennego w Wieliczce. Można powiedzieć, że to propozycja nie do odrzucenia biorąc pod uwagę w jak trudnej sytuacji znalazła się Małopolska w związku z epidemią. Już teraz w pośpiechu poszukiwane są miejsca na dodatkowe łóżka dla chorych na COVID, a w perspektywie mamy dalszy wzrost liczby zakażonych. Piszemy o tym tu:

Brakuje miejsc dla chorych na COVID. Wojewoda chce przejąć trzy szpitale. Gdzie powstaną?
Wojewoda Łukasz Kmita poinformował, że powstaną trzy szpitale dla osób chorych na COVID, wymagających hospitalizacji. Co to oznacza?

"Mając na uwadze aktualną sytuację związaną z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 zwracam się do Pana Wojewody o wskazanie szpitala jednoimiennego, który będzie obsługiwał mieszkańców gminy Wieliczka oraz wnoszę o podjęcie działań zmierzającyh do uruchomienia punktu pobierania wymazów - próbek do badań mieszkańców na obecność koronawirusa SARS-CoV-2  na terenie miasta Wieliczka" - napisał Artur Kozioł.

"Powiat Wielicki jest jednym z trzech powiatów w województwie małopolskim, które nie mają swojego szpitala. Na terenie Miasta i Gminy Wieliczka zamieszkuje 59 000 ludzi a w Powiecie Wielickim ponad 129 000" - przypomina burmistrz i podkreśla, że podjęcie działań, o które prosi to warunek bezpieczeństwa mieszkańców.

Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach w powiecie notuje się wyjątkowo dużo zakażeń. We wtorek było 50, a we środę 45 nowych przypadków. Szybko rośnie też liczba aktywnych zakażeń Jest ich już blisko 300, najwięcej w Wieliczce i Gdowie.

Nowe zakażenia koronawirusem w powiecie wielickim w ciągu ostatnich 2 tyg.:

Powiat jest ściśle powiązany z Krakowem, gdzie właśnie padł kolejny rekord zakażeń - 54o nowych przypadków.  O tym jak wygląda sytuacja w regionie i o problemach ze znalezieniem nowych miejsc dla chorych na COVID piszemy tu:

Ilość osób zarażonych w rejonie krakowskim drastycznie wzrasta. Gdzie może powstać nowy szpital covidowy? [AKTUALIZACJA]
W Krakowie brakuje juz miejsc dla chorych na COVID. Wojewoda i prezydent rozmawiaja o możliwości utworzenia nowych miejsc. Kiedy to nastąpi?

"Mając na uwadze informacje o brakujących miejscach szpitalnych zwracam się do Pana Wojewody z propozycją wybudowania na terenie gminy Wieliczka modułowego szpitala jednoimiennego, który mógłby stać się filią jednego ze szpitali krakowskich" - napisał burmistrz Wieliczki. Zapewnił też, że utworzeniem takiego szpitala bardzo zainteresowane są też sąsiednie gminy.

W rozmowie z nami Artur Kozioł informuje, że poprzednie pisma w temacie budowy szpitala modułowego wysłał już w maju i czerwcu.

Gdzie miałby powstać nowy szpital? - Pod uwagę brane są dwie lokalizację - wyjaśnia burmistrz - szpital jako rozbudowa ośrodka zdrowia i nowa lokalizacja - działka przy ul Narutowicza (tylko w mieście). Ma również gotową propozycję - ofertę od firmy na budowę szpitala modułowego. - Rozmowy na ten temat prowadzimy od kwietnia - dodaje.

Szpital modułowy to nowoczesny sposób budowy placówek medycznych. Ostatnio w mediach można było zobaczyć jak powstaje podobna budowla w Bolesławcu. Z wykorzystania systemów modułowych do szybkiego i taniego budowania placówek medycznych korzystały Łódź, Warszawa czy Wrocław.

Budynek składa się z gotowych modułów, które transportowane są na miejsce inwestycji już niemal gotowe. Wystarczy tylko postawić je na fundamentach i połączyć. - Taki szpital mógłby powstać w Wieliczce według oferty firmy w okresie do 6 miesięcy - twierdzi Artur Kozioł.

Co ciekawe, o pomyśle budowy dodatkowych szpitali dla chorych na COVID mówił ostatnio w rozmowie z onet.pl minister zdrowia Adam Niedzielski. - Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie  - powiedział. Kadrę takiej placówki mogliby stanowić medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego, a projekt, który bierze pod uwagę minister, to właśnie szpital modułowy.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje