poniedziałek, 1 lutego 2021 13:47

Wadowice. Peron na osiedlu Podhalanin jest już dostępny dla podróżnych

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice. Peron na osiedlu Podhalanin jest już dostępny dla podróżnych

Od dzisiaj można korzystać z nowego peronu! Na osiedlu Podhalanin zatrzymują się już pociągi.

Otwarcie nowego peronu to jednak dopiero „przystanek” w drodze do celu, jakim jest wielka rewolucja. W minionym roku na całej linii Wadowice – Andrychów zmodernizowano tory, przejazdy kolejowo-drogowe (m.in. na ulicy Wojska Polskiego, na Łazówce i w Choczni) i perony (m.in. w Choczni). To pozwoliło na przywrócenie pociągów, choć pracy jest jeszcze sporo. W całości inwestycja nie jest jeszcze zakończona.

Co jeszcze będzie zrobione w ramach inwestycji?

  • Na całej długości Choczni, wzdłuż torów od ulicy Granicznej do Inwałdu wybudowana zostanie nowa droga. Zastąpi ona przejazdy, które dla zwiększenia bezpieczeństwa i szybkości pociągów zlikwidowano na terenie Choczni, co pozbawiło mieszkańców szybkiego dojazdu do swoich posesji.
  • Biegnąca wzdłuż peronu Podhalanin ulica Łazówka, która z powodu trwającej tam inwestycji została uszkodzona, będzie naprawiona. Wykonawca zobowiązał się wyremontować tę drogę zaraz po zakończeniu zimy.
  • Budowa nowych peronów przy osiedlu Podhalanin i w Choczni nie została jeszcze zakończona. Na obu pojawią się wiaty oraz stanowiska dla rowerów. A w Choczni brakuje jeszcze dróg dojazdowych i chodników prowadzących do wyremontowanego przystanku, które powstaną zaraz po zakończeniu zimy.
  • W maju br. ruszy budowa mijanki w Barwałdzie Średnim, co pozwoli na uruchomienie dodatkowych pociągów i znacznie skróci czas przejazdu, m.in. na trasie do Krakowa, do którego trzeba jechać teraz z przesiadką, z powodu trwającej w stolicy Małopolski, a jakże modernizacji linii kolejowych. Budowa mijanki w Barwałdzie ma potrwać około pół roku.
  • W tym roku prowadzona będzie również dalsza przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych oraz urządzeń sterowania ruchem, co także zwiększy bezpieczeństwo drogowe i prędkość pociągów, docelowo do 80 km/h.  
  • Jeszcze w tym roku ruszy kompleksowa przebudowa dworca PKP wraz z zagospodarowaniem nieczynnego budynku jako miejsca aktywności społecznej.

Wszystkie ww. inwestycje realizowane są w ramach unijnego projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 na odcinku Kalwaria Zebrzydowska Wadowice – granica województwa (Etap I)” o wartości blisko 130 milionów złotych (ze środków z Unii Europejskiej).

info i foto: UMiG Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje