wtorek, 6 grudnia 2022 17:30

Wadowice: Pomagając, wchodzimy w emocje świata ludzi, którzy wiele przeszli

Autor Katarzyna Jamróz
Wadowice: Pomagając, wchodzimy w emocje świata ludzi, którzy wiele przeszli

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce, którego głównym celem jest materialna i niematerialna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do tysięcy rodzin, dla których głód, chłód i strach o jutro to chleb powszedni. O tym, jak wygląda i przebiega organizacja Szlachetnej Paczki na terenie Wadowic, opowiada nam lider rejonu – Seweryn Cyper.

Ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna działa od 2001 r. Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Szlachetna Paczka dociera do biedy ukrytej, której nie zauważamy na co dzień, a która często pojawia się w rodzinie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby czy nawet trudno dostępnego i słabo skomunikowanego miejsca zamieszkania, utrudniającego podjęcie pracy.

Od soboty (12 listopada) 2022 r. przez cztery tygodnie, każdy z nas może wejść na stronę internetową Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę lub osobę, którą wesprze. Taką pomoc można przygotować np. wspólnie z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Warto wspomnieć, że pomagają nawet najmłodsi! W zespole łatwiej jest skompletować Paczkę i podzielić się z tymi, którym w życiu trudniej. W zeszłym roku, w "Weekend Cudów" pomoc trafiła do ponad 17 tys. rodzin! Mądra pomoc połączyła ponad 704 200 Polaków, a łączna wartość pomocy przekazanej w ramach Szlachetnej Paczki wyniosła prawie 70 milionów złotych. Za każdą cyferką stoją osobiste historie tych, którzy potrzebują najbardziej... O tym, jak wygląda i przebiega organizacja Szlachetnej Paczki na terenie Wadowic, opowiada nam lider rejonu – Seweryn Cyper.

Po raz który organizowana jest Szlachetna Paczka w Wadowicach? Ilu osobom pomogliście do tej pory? Ilu wolontariuszy zaangażowało się w pomoc?  

–  Szlachetna Paczka w Wadowicach pomaga już od 10 lat. W tym roku zdeklarowanych mamy 22 rodziny z Wadowic i okolicznych miejscowości. W tej edycji Szlachetnej Paczki zaangażowanych w pomoc jest 14 wspaniałych wolontariuszy.

Kto najczęściej zgłasza się do przygotowywania paczek dla państwa podopiecznych?

– Darczyńcy, są to osoby prywatne, szkoły, firmy, a także instytucje publiczne.

Fot. Szlachetna Paczka Wadowice/ Facebook


Jak wygląda proces pomocy konkretnej rodzinie?

– Proces zaczynamy od rekrutacji oraz wdrożeń wolontariuszy, a także pozyskujemy zgody rodzin zgłoszonych przez MOPS, PCPR, GOPS, szkoły, parafie oraz osoby prywatne. Następnie, nasi wolontariusze odwiedzają potrzebujące rodziny z którymi przeprowadzają wywiady (według standardów Stowarzyszenia Wiosna). Stworzone przez wolontariuszy opisy rodzin trafiają na stronę internetową Szlachetnej Paczki, skąd darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc.

Fot. Szlachetna Paczka Wadowice/ Facebook

Jeśli ktoś chciałby zorganizować paczkę, o czym powinien pamiętać?

– Każdy darczyńca, który organizuje paczkę, powinien pamiętać o trzech najważniejszych potrzebach, które wymieniła rodzina. To one są dla nas najważniejsze. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze można dopytać wolontariusza który jest przypisany do rodziny, o szczegóły jej pozostałych potrzeb, na które również warto zwrócić uwagę. Każda paczka musi być opisana kodem rodziny, który został do niej przypisany. Darczyńca dostaje szczegółowe informacje w wiadomości e-mail, zaraz po wybraniu rodziny.

Fot. Szlachetna Paczka Wadowice/ Facebook


Czym jest "Weekend Cudów" i kiedy przypada?

– „Weekend Cudów” to dwa najwspanialsze dni w roku! W tym dniu darczyńcy przywożą paczki, a nasi wolontariusze dostarczają je rodzinom. Paczek jest naprawdę od groma! Znajduje się w nich żywność, środki czystości, odzież, obuwie czy też sprzęty AGD.

Fot. Szlachetna Paczka Wadowice/ Facebook


Jakimi cechami powinien charakteryzować się wolontariusz, który zgłasza się do pomocy?

– Każdy zgłaszający się wolontariusz powinien być empatyczny i asertywny. Powinien posiadać siłę do pracy w zespole, pozytywne nastawienie, chęć pomocy, współczucie, otwartość, odpowiedzialność, bezinteresowność oraz powinien dawać z siebie 100%.

Co daje panu pomaganie?

– Pomaganie innym może zapewnić zdrowy wzrost pewności siebie, poczucia własnej wartości oraz zadowolenia z życia. Pomaganie to pozbycie się własnego ja! Pomagając, wchodzimy w emocje świata ludzi, którzy wiele przeszli. To oni uczą nas jak się nie poddawać, jak podnosić się z porażek i być dla innych, tak po prostu... Uczą nas jak wspierać się nawzajem, niczego nie żądając w zamian.

Fot. Szlachetna Paczka Wadowice/Facebook

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje