czwartek, 1 sierpnia 2024 12:36, aktualizacja 3 miesiące temu

Wawel nadal kryje tajemnice. Odkrycie z czasów Władysława IV Wazy

Autor Krystian Kwiecień
Wawel nadal kryje tajemnice. Odkrycie z czasów Władysława IV Wazy

Mające czterysta lat mury zostały wykryte podczas remontu drogi fortecznej. Jest to kolejne znalezisko na Wawelu po tym, jak archeolodzy odsłonili trakt z wapienia jurajskiego, liczący mniej więcej 170 lat.

Najnowsze odkrycie jest jeszcze starsze. Pozostałości po blokhauzie, czyli niewielkiej budowli wojskowej, służącej jako forma schronu, która miała być ostatecznym punktem oporu, pochodzą z połowy XIX wieku.

Według Pawła Kajfasza, archeologa prowadzącego badania, w tamtym okresie była to często stosowana fortyfikacja. Początkowo budowane były szańce ziemne, które charakteryzowały się wałami obronnymi i fosami, ale po czasie zaczęto murować blokhauzy. W wypadku tego, którego pozostałości odkryto właśnie  na Wawelu, miał on bronić przed wjazdem na wzgórze wawelskie od strony północnej.

W 1848 roku blokhauz został rozbudowany jako dwuskrzydłowy obiekt strzegący od strony północnej przejścia na wzgórze wawelskie. Podczas obecnego remontu odsłonięto fragmenty kamiennych fundamentów wschodniego skrzydła tej krótkotrwałej konstrukcji. Relikty zachodniego skrzydła odkryto w 2006 roku podczas remontu drogi prowadzącej do bramy Herbowej. Podczas obecnie prowadzonych badań konstrukcji blokhauzu okazało się, iż został on posadowiony na relikcie starszego muru ceglanego wstępnie datowanego na XVI wiek” - napisał na facebookowej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu Paweł Kajfasz.

Wawel nieustannie nas zaskakuje! 😄🏰 Przy okazji licznych prac remontowych na terenie wzgórza są również prowadzone...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Środa, 31 lipca 2024

Ceglaną budowlę, która miała być formą bramy wjazdowej na teren zamku, widać na jednej z najdokładniejszych rycin, przedstawiających Kraków tamtych czasów stworzonej przez Brauna i Hogenberga na potrzeby szóstego tomu dzieła „Miasta Świata”.

Niestety nie zachował się pierwotny układ stratygraficzny, który jest podstawą ustalania datowania w archeologii. Analizując materiał budowlany oraz dostępne źródła ikonograficzne i historyczne można przyjąć wstępne założenie, iż dokonano odkrycia pozostałości XVII wiecznego bastionu wzniesionego w okresie panowania Władysława IV Wazy”. - dodał we wpisie archeolog.

Archeolog podkreślił jednocześnie, że prace archiwalne, ikonograficzne i laboratoryjne będą kontynuowane a ich celem będzie, aby z całą pewnością określić wiek oraz dokładną funkcję znaleziska.

fot: Zamek Królewski na Wawelu / Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka