niedziela, 27 września 2020 17:21

Wesela znowu na celowniku – będą nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Autor Tomasz Stępień
Wesela znowu na celowniku – będą nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Tym razem to już nie wiadomości z fake’owego konta udającego ministra zdrowia, o których pisaliśmy tutaj: Od poniedziałku 6 tys. za brak maseczki. Informacje o wprowadzeniu nowych obostrzeń przekazał Jarosław Pinkas, Głowny Inspektor Sanitarny.

W wywiadzie, dla Radia Zet Pinkas potwierdził, że wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z drugą falą koronawirusa  jest praktycznie przesądzone. Miałyby to być przede wszystkim restrykcje w strefach czerwonych i żółtych. – To powinno być wprowadzone w miarę szybko. Każdego dnia analizujemy zapadalność i trend. W epidemiologii najbardziej istotny jest pojawiający się trend – powiedział Jarosław Pinkas.

Czego miałyby dotyczyć nowe regulacje? – To być może będzie ograniczenie liczby osób spotykających się na różnych rodzinnych uroczystościach, weselach, zmniejszenie liczby osób w restauracjach – powiedział Radiu ZET Główny Inspektor Sanitarny.

Przypomnijmy, że według dzisiejszych danych w Małopolsce 3 powiaty (myślenicki, nowotarski, tatrzański) kwalifikują się do strefy czerwonej, kolejne 5 – do żółtej (krakowski, limanowski, olkuski, proszowicki, suski), a dwa powiaty (miechowski, wadowicki) mogłyby dostać ostrzeżenie.

Małopolska: Fatalne dane. Aż 8 małopolskich powiatów kwalifikuje się do stref z obostrzeniami
Niedzielne wyniki to wina mniejszej ilości testów? 153 nowe zakażenia i niemalże o połowę niższa liczba wykonanych badań. Mimo wszystko ilość nowych zakażeń zdecydowanie przewyższa te niedzielne, które obserwowaliśmy przez ostatnie dwa tygodnie. Kolejne powiaty “walczą” o czerwone strefy. W Małopols…

Przypomnijmy: obecne regulacje pozwalają - w powiatach nie oznaczonych jako żółte czy czerwone - organizować wesela i inne uroczystości „rodzinne” do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa. Ograniczenia  w strefach są następujące:

  • Strefa Czerwona - 50 osób, z wyjątkiem obsługi
  • Strefa Żółta - 100 osób, z wyjątkiem obsługi

Jeśli chodzi o restauracje, bary, puby, obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

Ograniczenia  w strefach:

Strefa Czerwona - 1 osoba na 4 mkw

Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw

Jeśli chodzi o noszenie masek, obecnie (poza strefami) jest obowiązek zakładania ich:

  1. w środkach publicznego transportu zbiorowego;
  2. w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowna odległość 1,5 m;
  3. w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  4. w obiektach handlowych lub usługowych;
  5. w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

W strefach:

Strefa Czerwona - należy nosić maski wszędzie w przestrzeni publicznej

Strefa Żółta - bez zmian w stosunku do ogólnych zasad

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje