niedziela, 19 czerwca 2022 18:51

[WIDEO] Kaliningrad odcięty. Panika w obwodzie

Autor Tomasz Stępień
[WIDEO] Kaliningrad odcięty. Panika w obwodzie

Od soboty przewóz dużej części dóbr do i z Kaliningradu nie będzie możliwy – Litwa blokuje tranzyt przez swoje terytorium w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę. W należącym do Rosji obwodzie kaliningradzkim narasta panika.

Informację o tym, że Litwini będą blokować tranzyt towarów do Kaliningradu przekazał gubernator obwodu, Anton Alichanow. Ten sam, który jeszcze niedawno oskarżał polskie media, że w sprawie Rosji robią "pranie mózgu" swoim odbiorcom. – Litewskie koleje powiadomiły kolej kaliningradzką, że od jutra przestaną zezwalać na tranzyt z i do obwodu kaliningradzkiego z innych regionów Rosji dużej listy towarów objętych europejskimi sankcjami – powiedział Alichanow. Jak dodał, Litwa powołuje się na ustalenia Komisji Europejskiej, że towary objęte zakazem importu do UE ze względu na sankcje nie są objęte wyjątkiem tranzytowym do Kaliningradu.

Decyzja Litwy stawia władze obwodu w bardzo trudnej sytuacji. Już wcześniej, po decyzji Polski i Litwy o niewydawaniu wiz mieszkańcom obwodu, kaliningradczycy nie mogli nigdzie wyjechać samochodami. Ceny zaczęły gwałtownie rosnąć, podobnie jak bezrobocie. Ale teraz może być jeszcze gorzej – obwód staje się wyizolowaną wyspą, a do transportu pozostaje droga morska i lotnicza, ale ta ostatnia – ze względu na zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów w Polsce i krajach bałtyckich, jest bardzo droga. – Według naszych szacunków blokadą zostanie objęte od 40 do 50% towarów, które były przewożone między obwodem kaliningradzkim, a innymi regionami Federacji Rosyjskiej. Obejmuje to m.in. materiały budowlane, cement, stal – mówił Alichanow. I stara się uspokajać mieszkańców. – Proszę o zachowanie spokoju, moja ekipa i ja zapewnimy wszystko dla regionu – apeluje. Ale mieszkańcy wiedzą swoje. Samolotami nie przewozi się materiałów budowlanych, cementu czy stali, a transport morski będzie powolny i ceny zapewne znowu wzrosną. Dlatego zaraz po ogłoszeniu o blokadzie rozpoczął się szturm na markety budowlane. Jak piszą media, towaru zostało niewiele.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje