czwartek, 19 stycznia 2023 15:00

[Wideo] Korki, wypadki, samochody w rowach i w rzece. Zima zaatakowała Sądecczyznę

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Wideo] Korki, wypadki, samochody w rowach i w rzece. Zima zaatakowała Sądecczyznę

Zgodnie z zapowiedzią na Sądecczyznę wróciła prawdziwa zima. Intensywne opady śniegu skutecznie utrudniają warunki jazdy. W związku z trudnymi warunkami drogowymi spowodowanymi intensywnymi opadami śniegu i marznącego deszczu, policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Korki, wypadki i kolizje drogowe - tak można opisać czwartek na Sądecczyźnie. Padający śnieg skutecznie utrudnia podróże kierowcom.

Nad ranem (po godz. 5:00) doszło do groźnego zdarzenia z udziałem samochodu osobowego marki KIA. O tym, że na wysokości Lawendowego Dworku w miejscowości Królowa Wielka auto wpadł0 do rzeki, służby zostały poinformowane po godzinie 5:00.

Czytaj więcej: Auto wpadło do rzeki. Groźny wypadek w Królowej Wielkiej

Fot.: OSP Królowa Górna

W godzinach porannych na wjeździe do Nowego Sącza (od strony Grybowa, DK-28) kierowcy ćwiczyli swoją cierpliwość, stojąc w ogromnym korku.

Fot. Sądeckie drogi

Trudne warunki panowały również w okolicach Starego Sącza. Na obwodnicy miasta (naprzeciwko firmy Batim) samochód wpadł do rowu.

Fot. Sądeckie drogi

Jak informują na Facebooku Sądeckie drogi, przed południem na ul. Długoszewskiego (na wysokości szkoły) w Nowym Sączu uszkodzone zostały trzy samochody.

‼️❄️ Długoszewskiego obok szkoły 3 samochody uszkodzone ❄️‼️ Info. Wideo. - Mateusz

Opublikowany przez Sądeckie Drogi Czwartek, 19 stycznia 2023

W południe kierowcy musieli uzbroić się cierpliwość, stojąc w korku w miejscowości Łąka, gdzie do rowu wpadł samochód ciężarowy.

Fot.: Małopolska Alarmowo

Popołudnie nie przyniosło poprawy pogody. Droga krajowa nr 28 w miejscowości Ptaszkowa jest zablokowana. Kierowcy stoją w ogromnym korku.

Fot. Sądeckie drogi

Policja i kierowcy apelują o ostrożną jazdę. To nie koniec opadów.

Zimowa pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady śniegu czy marznącego deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Fot.: KMP Nowy Sącz

Zatem, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, siadając za kierownicą samochodu, należy pamiętać o:

 • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych lepiej wyjechać wcześniej,
 • odpowiednim przygotowaniu pojazdu i zapewnieniu kierowcy dobrego pola widzenia,
 • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
 • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
 • zmniejszeniu prędkości,
 • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
 • unikaniu ostrego hamowania,
 • niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując je,
 • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

To właśnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni.

Dlatego policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze:

 • by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć i upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię;
 • nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym także na przejście dla pieszych;
 • dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego (Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia).

Sądeccy policjanci apelują, by w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

Inf. i foto: Sądeckie drogi, Małopolska Alarmowo, policja

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje