22-latek pokonał najlepszego w światowym rankingu norweskiego arcymistrza Magnusa Carlsena. Był to zarazem rewanż za przegrany z nim pojedynek w 2018 roku w Petersburgu i szansa na naprawdę poważne pieniądze.
Jan-Krzysztof Duda został zaproszony do rywalizacji w prestiżowym turnieju zorganizowanym przez Mistrza Świata w szachach, Norwega Magnusa Carlsena wraz z portalem Chess24. W pojedynku w tzw szachach szybkich biorą udział arcymistrzowie z całego świata. Znalazł się wśród nich 22-letni Polak z Wieliczki, który w grudniu 2018 roku w Petersburgu przegrał właśnie z Magnusem Carlsenem, osiągając jednocześnie swój dotychczasowy największy sukces - Wicemistrzostwo Świata w grze błyskawicznej. Największy do tej pory, bo wczoraj pokonał Mistrza Świata. Gratulacje ze zwycięstwa złożył wieliczaninowi Polski Związek Szachowy.
Zwycięski mecz Polaka można zobaczyć i przeanalizować na kanele Polskiego Związku Szachowego na YouTube.
Choć szachy nie są najpopularniejszą dyscypliną sportową, mają rzesze fanów na całym Świecie. Ci, którzy pasjonują się pojedynkami na szachownicy znają nazwisko i historię kariery 22-latka z Wieliczki. Podziwia go także Magnus Carlsen za styl gry, wolę walki, inteligencję.
Oglądanie jego gier jest zawsze interesujące, ponieważ zawsze do tego dąży, nigdy nie gra na remis! - powiedział o młodym Polaku Magnus Carlsen.
Turniej, w którym wystartował Duda to swoista odpowiedź na pandemię. Szachiści grają zdalnie, ich pojedynki są transmitowane i komentowane na żywo przez najlepszych ekspertów, a śledzą je dziesiątki tysięcy widzów. Wrażenie robi pula nagród, które sięga aż miliona dolarów.
Cykl MC Chess Tour obejmuje cztery etapy i wielki finał. Zwycięzca każdego etapu zdobywa miejsce w finale. Mecze obejmują cztery partie. Tempo gry dla gracza to 15 minut plus 10 sek. za każdy wykonany ruch na partię.
W pierwszym turnieju cyklu - Lindores Abbey Rapid Challenge występuje 12 arcymistrzów. Najmłodszy ma 16 lat.
Początkowa runda, rozgrywana każdy z każdym, służy do wyłonienia ćwierćfinalistów. Czterej półfinaliści mają zapewniony udział w kolejnym turnieju cyklu. Po pierwszym dniu rozgrywek prowadzą Nakamura i Karjakin. Wei Yi, Firouzja, Dubov i Duda mogą zostać wyeliminowani.
Kalendarz MC Chess Tour:
18.04 – 3.05 Magnus Carlsen Invitational (pula nagród 250 tys. USD)
19.05 – 3.06 Lindores Abbey Rapid Challenge (150 tys. USD)
20.06 – 5.07 Online Chess Masters (150 tys. USD)
21.07 – 5.08 Legendy Szachów (150 tys. USD)
9 – 20.08 Wielki Finał (300 tys. USD)
Jeszcze przed zwycięstwem z aktualnym mistrzem świata, Jan-Krzysztof Duda stał się bohaterem obszernego artykułu Jakuba Jakubowskiego w Gazecie Wyborczej Weekend "Szachista z Wieliczki ma 22 lata i bierze udział w najważniejszych turniejach. "Mama usłyszała kazanie o tym, że nie można marnować talentów". Jego osobie i historii polskich szachów poświecony jest też znakomity artykuł na Chesae24 "From Rubinstein to Duda: Polish chess in a nutshell" autorstwa Marcin Furdyna, który jest pod wrażeniem umiejętności wieliczanina.
Here's the game between Duda vs. Carlsen analyzed by one & only @agadmator. I'm not sure, though, if a draw in the following round against Aronian was even more spectacular. I'd love to see that one on the channel as well! https://t.co/SfX4yHOBAM
— Marcin Furdyna (@mr_furdyna) May 20, 2020
Choć dla wielu komentująch oba artykuły Duda jest postacią zupełnie nieznaną, w Wieliczce o jego sukcesach wiedzą chyba wszyscy. Wielokrotnie był doceniany przez władze samorządowe. Jest najmłodszym laureatem Perły Powiatu Welickiego, którą otrzymał w wielku 11 lat.
Dotychczasowym największym osięgnięciem sportowym wielickiego szachisty było Wicemistrzostwo Świata w grze błyskawicznej w grudniu 2018 roku w Petersburgu. Był to zarazem największy sukces indywidualny w historii polskich szachów.
Jan-Krzysztof Duda grając na pierwszej szachownicy wspólnie z reprezentacją Polski zajął IV miejsce w 43. Olimpiadzie Szachowej w Batumi (Gruzja) w pażdzierniku 2018 roku. Był to też najlepszy wynik drużynowy mężczyzn po II wojnie światowej.
Wieliczanin sportową grę w szachy rozpoczął w wieku 5 lat, z inicjatywy mamy, Wiesławy Dudy. Obecnie studiuje na krakowskiej AWF. Jego trenerami są: Kamil Mitoń i Andrzej Irlik. Czy stanie się tak rozpoznawalny jak Adam Małysz, Kamil Stoch czy Robert Lewandowski? Nie wiadomo. Na pewno jednak dzięki niemu wielu młodych ludzi może zachwycić się tą mającą blisko 1500 lat grą, która w dobie internetu staje się coraz ciekawsza i coraz bardziej popularna. Zwłaszcza, że dzięki takim turniejom jak MC Chess Tour startujacy w nich zawodnicy mogą zdobyć naprawdę duże pieniądze.
Zobacz też: