wtorek, 27 kwietnia 2021 14:03

Wieliczka. 17 mln zł dotacji z RFRD. "Ogromny impuls rozwojowy dla regionu"

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. 17 mln zł dotacji z RFRD. "Ogromny impuls rozwojowy dla regionu"

Posłowie Urszula Rusecka i Rafał Bochenek, oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita wzięli udział w briefingu, na którym symbolicznie przekazano dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W sumie ponad 17 mln zł trafiło do samorządów powiatu wielickiego, w tym blisko 8 mln dla Powiatu Wielickiego.

W piątek, 23 kwietnia samorządowcy gmin powiatu wielickiego otrzymali z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz parlamentarzystów Urszuli Ruseckiej i Rafała Bochenka symboliczne czeki, potwierdzające przekazanie środków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera lokalne inwestycje. Rządowy Fundusz Dróg jest zagwarantowany ustawą z 2018 roku i sukcesywnie są przeznaczane na poprawę bezpieczeństwa i infrastruktury - przypomniała poseł Urszula Rusecka. - Na pewno te środki będą bardzo dobrze wykorzystane - dodała.

- Kolejne duże środki wędrują do gmin - mówił poseł Rafał Bochenek. - To potężne pieniądze, które nie tylko będą służyły rozwojowi tych gmin, ale również budowie infrastruktury - dodał. Poseł przypomniał też, że zaledwie tydzień temu powiat otrzymał kolejne wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które trafia na budowę szkół i innych ważnych inwestycji, na które dotąd brakowało środków. Pisaliśmy o tym tu:

Ponad 3 miliony zł dla Powiatu Wielickiego z RFIL
Wiadomości Wieliczka. Powiat Wielicki otrzymał kolejne 3 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na co będą przeznaczone?

Podczas briefingu, który odbył się na Rynku Górnym, przed siedzibą Starostwa Powiatowego, wojewoda małopolski podziękował Prezesowi Rady Ministrów za wsparcie dla samorządów.

- Dzięki rządowi Premiera Mateusza Morawieckiego do Małopolski trafiają rekordowe środki na infrastrukturę drogową. Te środki przełożą się wprost na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Często za tymi otrzymanymi milionami stoją nowe chodniki, oświetlenia przejść dla pieszych, poprawa infrastruktury - przypomniał Łukasz Kmita.

Wojewoda podkreślił, że środki finansowe, trafiające do samorządów działają niczym koło zamachowe nakręcające gospodarkę. - Te środki, które trafiają do samorządów, wpłyną bezpośrednio na rozwój gospodarczy. Tak dobre dane dotyczące polskiej gospodarki wynikają z tego, że rząd inwestuje ogromne środki w samorządy, one zlecają prace lokalnym firmom, te lokalnie płacą podatki, a inwestycje, następnie, służą lokalnej społeczności. Koło się zamyka, a wszyscy na tym korzystają – podsumował Łukasz Kmita.

Starosta wielicki Adam Kociołek zauważył, że RFRD jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój całego powiatu wielickiego. - Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jest ogromnym impulsem rozwojowym dla naszego regionu. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu, możemy rozpocząć realizację potrzebnych i długo wyczekiwanych inwestycji drogowych – mówił starosta.

Wicestarosta Henryk Gawor przypomniał, że dzięki rządowym środkom udało się zmodernizować powiatową infrastrukturę drogową, a co za tym idzie znacznie poprawić bezpieczeństwo na drogach. - Nowy nabór w ramach rządowego dofinansowania pozwoli na realizację kolejnych ważnych inwestycji, które były długo wyczekiwane przez mieszkańców – dodał Henryk Gawor.

W sumie w 2021 roku do powiatu wielickiego i jego gmin trafi dofinansowanie w wysokości 17 mln złotych, które zostanie przeznaczone na realizację siedmiu zadań. Pisaliśmy o tym tu:

Powiat wielicki: Cztery drogi, dwie ulice i chodnik. Są pieniądze na remonty!
Wiadomości Wieliczka. Powiat wielicki otrzymał blisko 8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Dróg. Wsparcie trafiło też do gmin Wieliczka, Biskupice i Gdów. Na co zostanie przeznaczone?

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Powiat Wielicki otrzyma 7,9 mln zł, do gminy Wieliczka trafił 2,7 mln zł, Gmina Biskupice dostanie 2,4 mln zł, a Gdów - 157 tys. zł. Poseł Rafał Bochenek zaapelował też do pozostałych gmin powiatu wielickiego - Niepołomic, Biskupic i Kłaja, aby również zawsze aplikowały o środki z tego funduszu w każdym naborze.

foto: UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje