czwartek, 27 czerwca 2024 09:15

Wieliczka: Bilet do kopalni za najcenniejszy dar. Akcja „Podaruj krew, podaruj życie”

Autor Artykuł zewnętrzny
Wieliczka: Bilet do kopalni za najcenniejszy dar. Akcja „Podaruj  krew, podaruj życie”

Krew ratuje ludzkie życie i zdrowie. Jest  niezbędna, ale nie można jej wyprodukować ani kupić. Można jednak ją ofiarować, na przykład w Kopalni Soli „Wieliczka”. 4 lipca zapraszamy do szybu Regis na kolejną już odsłonę akcji „Podaruj  krew, podaruj życie”. Zbiórka odbędzie się w godzinach 9.00-16.00. Każdy krwiodawca otrzyma w upominku od kopalni bilet na zwiedzanie Trasy  Turystycznej.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezbolesne oraz w pełni bezpieczne. Odbywa się przy użyciu jednorazowego sprzętu oraz pod  czujnym okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i  Krwiolecznictwa. Krwią może podzielić się każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. W razie wątpliwości warto zajrzeć na stronę  krakowskiego RCKiK i zapoznać się ze szczegółową listą przeciwwskazań do  bycia dawcą. W serwisie internetowym znajdziemy również informację o  najpilniej potrzebnych grupach krwi.

  • Zobacz też:
Dzień wolnego, zniżki na leki, czy czekolada? Krwiodawcy z Wieliczki
Kim są współcześni krwiodawcy? Jak zmieniło się podejście do krwiodawców od czasu PRL-u, gdy bez kolejki mogli robić zakupy, czy dostać się do lekarza?

Przed donacją należy wyspać się, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody. Jednorazowo pobiera się jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml. To dla zdrowego organizmu ubytek praktycznie  niezauważalny. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny,  a w Kopalni Soli „Wieliczka” dodatkowy upominek – bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej. Samo pobranie zajmuje raptem 10 minut, niemniej  dobrze jest przyjść wcześniej i nigdzie nie spieszyć się, bowiem  procedura kwalifikacyjna trwa dłuższą chwilę. Składają  się na nią m.in. szczegółowa ankieta, wstępne badania. O tym, czy w  danym dniu możemy oddać krew, ostatecznie zdecyduje lekarz.

Zbiórkę „Podaruj krew, podaruj życie” organizuje MK  NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni. Przedsięwzięcie odbywa się  od 2016, dwa razy do roku, zawsze w lipcu oraz grudniu. Każda edycja  gromadzi ponad stu krwiodawców oraz ok. 50-60  litrów krwi. Akcję wspierają Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne  Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i działający przy kopalni Klub Honorowych Dawców Krwi.

inf. Kopalnia Soli "Wieliczka", fot. R. Stachurski

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka