środa, 5 sierpnia 2020 13:03

Wieliczka. Coraz więcej zakażonych w powiecie. Burmistrz apeluje do mieszkańców

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Coraz więcej zakażonych w powiecie. Burmistrz apeluje do mieszkańców

"Proszę o szczególną ostrożność. Nośmy maseczki, często myjmy ręce i dezynfekujmy. W przypadku objawów przeziębienia zostańmy w domu, a w przypadku niepokojących objawów zdrowotnych kontaktujmy i konsultujmy się z lekarzem - apeluje burmistrz Wieliczki. Gdzie szczególnie powinni uważać mieszkańcy?

Od początku epidemii w powiecie wielickim stwierdzono 170 zachorowań na COVID-19, najwięcej w Niepołomicach i Wieliczce. Odnotowano też 5 zgonów, 4 hospitalizacje i w sumie 124 ozdrowieńców.

W powiecie wielickim aktualnie jest 46 osób zakażonych koronawirusem. W tej liczbie jest 5 przypadków z ostatniej doby. Ostatnio zakażenia pojawiły się u pracownika Solnego Miasta i w wielickim klasztorze franciszkanów. W związku z rosnąca liczba zakażeń komunikat opublikował burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Burmistrz Artur Kozioł opublikował komunikat, w którym apeluje do mieszkańców o przestrzeganie noszenia maseczek, higieny i dystansu:

"W ostatnich dniach dużo niepokojących zdarzeń związanych z pandemią miało miejsce w naszym mieście i w naszej gminie. Jest to okres wakacyjny, czas wyjazdów i powrotów. Trwa przemieszczanie się w różne środowiska krajowe jak również zagraniczne. Proszę o szczególną ostrożność. Nośmy maseczki, często myjmy ręce i dezynfekujmy.

W przypadku objawów przeziębienia zostańmy w domu, a w przypadku niepokojących objawów zdrowotnych kontaktujmy i konsultujmy się z lekarzem. Szczególnie uważajmy w sklepach, pociągach, autobusach, placach targowych jak również w kościołach. Zachowujmy zalecaną odległość.

Ważne abyśmy dbali o siebie, jak również o innych. Najważniejsza jest mądrość i rozsądek w codziennym postępowaniu. Zachorowanie może zdarzyć się wszędzie. Musimy również troszczyć się o tych wszystkich, którzy już zachorowali bądź przebywają na kwarantannie.

Ostatnio zachorowania zdarzyły się w całej naszej gminie, zdarzyły się w mieście jak również na obszarach wiejskich. Zachorowały pojedyncze osoby jak również członkowie rodzin. Zdarzyły się zachorowania osób pracujących w autobusach, restauracjach, ale też posługujących w kościołach czy domach opieki. Osoby te poddawane są leczeniu szpitalnemu lub opiece medycznej w domach. Zostały również skierowane na kwarantannę osoby, które razem mieszkały, przebywały z osobami chorymi np. dłużej niż 15 min w przestrzeni zamkniętej.

Chciałbym również poruszyć jedną bardzo ważną kwestię. Wokół nas pojawia się dużo niesprawdzonych informacji. Proszę przede wszystkim zwracać precyzyjnie uwagę na komunikaty Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i kierować się tymi wytycznymi.

Pragnę zapewnić, że będziemy jak dotychczas starać się dla nas wszystkich zabezpieczać przestrzeń publiczną. Prowadzimy prace dezynfekujące, porządkowe i zabezpieczające osoby pracujące w przestrzeni komunalnej.

Zawsze możecie liczyć na kontakt z pracownikami Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce, Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej. Została uruchomiona specjalna infolinia w sytuacjach wymagających szczególnego wsparcia tel.: 12 278 21 40" - napisał Artur Kozioł.

W ostatni weekend w Wieliczce miały miejsce wydarzenia religijne, na których jednak wielu uczestników nie miało obowiązkowych maseczek, nawet w kościele czy kaplicy Campus Misericordiae w Brzegach. Tymczasem właśnie tuż po obchodach okazało się, że zakażony koronawirusem jest jeden z franciszkanów, a pozostali 4 (w tym obecni na uroczystościach) są na kwarantannie. Testy na koronawirusa będą mieli wykonane w najbliższy poniedziałek.

Burmistrz Artur Kozioł wchodząc do kaplicy założył maseczkę i dał dobry przykład mieszkańcom. 

foto: UMiG Wieliczka

Zobacz też:

Brzegi. Kard. Stanisław Dziwisz na 4 rocznicy ŚDM
W dniach 1-2 sierpnia 2020 r. na Campus Misericordiae w Brzegach trwało modlitewne czuwanie w 4. rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od wspólnie odprawionej Drogi Krzyżowej, którą poprowadzili o. Mariusz Tabor oraz ks. proboszcz Andrzej Pietrusa z paraf…
Koronawirus u wielickich franciszkanów. Zarazili kardynała Dziwisza?
Wielicki klasztor franciszkanów i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej poinformowały o zakażeniu koronawirusem u jednego z zakonników.
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje