środa, 24 lipca 2019 13:54

Wieliczka: Dni Świętej Kingi: muzycznie, kulturalnie, sportowo, charytatywnie

Autor Marzena Gitler
Wieliczka: Dni Świętej Kingi: muzycznie, kulturalnie, sportowo, charytatywnie

Ten sobotni wieczór na długo pozostanie w pamięci! A to wszystko dzięki wspaniałej atmosferze i licznym atrakcjom, które czekały na wielicką publiczność podczas Dni Świętej Kingi.

Podczas koncertów na plenerowej scenie przy ulicy Dembowskiego wystąpili: Karolina Szczurowska z zespołem, Trio Jazzowe (Kate Wrońska, Jarek Kaganiec oraz Władek Grochot) oraz zespół Słowiany. Gwiazdą tegorocznych Dni św. Kingi była Sylwia Grzeszczak, która pełnym energii i muzycznych hitów koncertem porwała tłumnie zgromadzoną publiczność.

Wiele działo się również wokół sceny – stosika handlowe, punkty gastronomiczne, degustacje kuchni regionalnych miast partnerskich Wieliczki – Saint-Andre-lez-Lille oraz Bergkamen, stoiska promocyjne naszych sponsorów, symulator dachowania, punkt informacji i sprzedaży pamiątek oraz uwielbiane przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci – wesołe miasteczko z Czech. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z DJ`em w rytmie największych wakacyjnych hitów.

Jak co roku występom na scenie towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji i wydarzeń towarzyszących. W sobotni poranek na Brzegach odbyły się tradycyjne spławikowe zawody wędkarskie o puchar św. Kingi. O analogiczne trofeum walczyli ponadto zawodnicy XVII meczu szachowo-brydżowego. W sportowym duchu Dni św. Kingi świętowali również młodzi piłkarze, którzy udział wzięli w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Wieliczki oraz uczestnicy XIX Biegu o pierścień św. Kingi.

Sporo działo się również w Wielickiej Mediatece, gdzie w sobotę odbyła się prezentacja 10 nowych autobusów, które już od września wyruszą na wielickie trasy, a w niedzielę promocja książki „Święto wolności. Dzieje Wieliczki w okresie samorządowym 1990-2018).

Podczas Dni św. Kingi, podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowana została zbiórka charytatywna. W tym roku zbieraliśmy fundusze dla 3-letniego Wojtusia z Sygneczowa, który choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną - Zespół Crouzona. Zabrane środki przeznaczone zostaną na rehabilitację i turnus terapeutyczny.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto i Gmina Wieliczka oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, a partnerem Solne Miasto w Wieliczce.

inf. UM Wielczka, foto: CKiT Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje