poniedziałek, 4 kwietnia 2022 08:52

Wieliczka nagrodzona za organizację transportu metropolitalnego

Autor Marzena Gitler
Wieliczka nagrodzona za organizację transportu metropolitalnego

Miasto i Gmina Wieliczka zdobyło nagrodę w  w plebiscycie „Fundusze Europejskie są w Małopolsce”. O wygranej zadecydowały głosy mieszkańców.

30 marca 2022 roku w Operze Krakowskiej zastępca Burmistrza Wieliczki ds. Inwestycji Piotr Krupa otrzymał nagrodę w plebiscycie „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” za realizacje projektu „Organizacja transportu metropolitalnego gminy Wieliczka poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów oraz budowę i integrację infrastruktury komunikacyjnej.”

Wydarzenie uświetnił występ orkiestry symfonicznej - Sądeckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Leszka Mieczkowskiego z gościnnym udziałem zespołu Tango Attack. W geście solidarności z Ukrainą w trakcie wydarzenia obok koncertu muzyki filmowej i popularnej pojawią się również utwory, które na stałe zapisały się w historii polskiej i ukraińskiej walki o wolność.

Nagrodzony projekt dotyczył organizacji transportu publicznego w Mieście i Gminie Wieliczka poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów obsługujących 9 linii oraz budowę infrastruktury obsługującej transport publiczny. Miasto wzbogaciło się w 12 fabrycznie nowych niskoemisyjnych autobusów – 8 klasy maxi, 2 midi i 2 mini do obsługi linii autobusowych na terenie gminy Wieliczka.

W ramach projektu przebudowany i przystosowany do wymagań komunikacyjnych i funkcjonalnych dworca autobusowego został również istniejący parking przy ul. E. Dembowskiego i Dworca PKP Wieliczka-Rynek, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz wybudowany został dwukondygnacyjny budynek Punktu Obsługi Podróżnych. Zakupione zostały również: stacjonarny automat do sprzedaży biletów, kompatybilny z systemem MKA oraz tablice informacji pasażerskiej. Powstało też zaplecze techniczne na potrzeby taboru autobusowego, na działce przy ul. J. Jedynaka 30 w Wieliczce oraz zakupiono i zamontowano 103 wiaty przystankowe wraz z przebudową istniejących przystanków autobusowych na terenie Miasta i Gminy Wieliczka.

Funduszowy plebiscyt zorganizowany jesienią ubiegłego roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pozwolił na wyłonienie najlepszych – zdaniem mieszkańców - inwestycji w Małopolsce od 2014 roku z pomocą środków unijnych. W internetowym głosowaniu Małopolanie głosowali na projekty w poszczególnych powiatach. Pierwsze zwycięskie projekty uhonorowane zostały w czasie uroczystej gali w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce. Druga odbyła się w Operze Krakowskiej a trzecia 1 kwietnia w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

fot. Fb. Miasto i Gmina Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje