sobota, 11 września 2021 11:13

Wieliczka. W poszukiwaniu galicyjskich korzeni – spotkanie autorskie z Katarzyną Ewą Kozubską

Autor Jadwiga Duda
Wieliczka. W poszukiwaniu galicyjskich korzeni – spotkanie autorskie z Katarzyną Ewą Kozubską

26 sierpnia w Wieliczce odbyło się spotkanie z Katarzyną Ewą Kozubską i jej książką pt. „Całuję rączki do nóżek upadam. Moja opowieść o galicyjskich krewnych”.

Spotkanie prowadził Piotr Sionko, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Wieliczce. Pani Katarzyna Ewa Kozubska opowiadał o zawartości książki i prezentowała fotografie swoich dziadków z Wieliczki (a rodziców ojca Zygmunta) Wisi z d. Jakubskiej i Franciszka Kozubskiego zwanego „Usiem”, ich mieszkanie w Warszawie przy ul. Freta i ich krewnych z Kresów Wschodnich, Muszyny, Biecza, Sieprawia,  Bochni, Wieliczki.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością  członkowie rodziny Kozubskich z tych miejscowości, m.in. wieliczanie, dzieci śp. Henryka Kozubskiego:  Hanna Kozioł i  Wojciech Kozubski z żoną Stanisławą oraz  zainteresowani. Ze Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW), którego członkiem jest Katarzyna Ewa Kozubska, a którego  członkami byli jej dziadek Franciszek Kozubski  w Warszawie a jego brat Henryk Kozubski  w Krakowie i Wieliczce przez 55. lat działania Klubu (1966-2021) w spotkaniu brali udział z Zarządu KPW:  Jadwiga Duda, prezes, Grażyna Kowal, v-ce prezes, Anna Kisiel, skarbnik, Hanna Kozioł, sekretarz i członkowie: Stanisława Cygankiewicz, Józef Duda, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka w latach 1992-2006, Maria Gurgul, Piotr Kiszka, Jan Matzke, Wanda Polan, Urszula Żyznowska. Wśród gości byli m.in.:  Elżbieta Knapik, dyrektor Biblioteki w Bieczu, Maria Wielgus z Sieprawia, Jacek Kobiela z Bochni,  delegacja Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej:  Ewelina Mroczek, Jan Paluch-v-ce prezesi,  Krystyna Leśniak.

Książką jest sagą rodzinną powstałą z opowiadań jej krewnych i wizyt w miejscowościach, w których oni zamieszkiwali, oraz z  informacji zdobytych w archiwach rodzinnych, kościelnych i na cmentarzach. Wiele opowiadań związanych jest z Wieliczką. Oprócz fotografii, wierszyków z Pamiętnika Wisi, w książce znajdują się kopie barwnych akwarel Henryka Kozubskiego prezentujących Biecz, Wieliczkę i jej kopalnię. Jego śmierć  4.02.2021 r. jest datą końcową książki.

Pani Katarzyna jest także autorką Opowieści Kredensowych dla dzieci: „Myszka Galopka i tajemnica kopalni soli”,  „Myszka Chrapiszka”, „Myszka Chrapiszka i Tarapatka”, które także są w wielickiej bibliotece.

Po prezentacji Katarzyny Ewy Kozubskiej z sali zabrały głos trzy osoby m.in. Maria Gurgul dziękując autorce za napisanie książki i uzupełniając ją o swoje wspomnienia i dane rodzinne. Piotr Sionko podziękował pani Katarzynie za książkę i wieczór autorski, obdarowując ją bukietem kwiatów. Podziękowania złożyła także pani Elżbieta Knapik i inni.

Książkę „Całuję rączki do nóżek upadam. Moja opowieść o galicyjskich krewnych” można było kupić przed spotkaniem. Książka znajduje się w zbiorach wielickiej Biblioteki, gdzie można ją wypożyczyć.

Po spotkaniu Katarzyna Ewa Kozubska wpisywała dedykacje słuchaczom, którzy nabyli książkę. W zapleczu Mediateki goście zostali ugoszczeni poczęstunkiem, za co organizatorom spotkania: Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczka Arturowi Koziołowi  i Miejskiej Bibliotece w Wieliczce dziękujemy.

fot. Jadwiga Duda

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje