czwartek, 23 lipca 2020 13:46

Wieliczka: Woda w kranach skażona bakteriami coli! Mieszkańcy pili ją co najmniej 2 dni

Autor Tomasz Stępień
Wieliczka: Woda w kranach skażona bakteriami coli! Mieszkańcy pili ją co najmniej 2 dni

Na terenie miasta Wieliczka (z wyłączeniem os. Krzyszkowice) oraz Czarnochowic, Śledziejowic, Strumian, Zabawy, Sułkowa, Kokotowa (bez Kolonii Kokotowskiej), Lednicy Górnej woda nie nadaje się do picia. Jest skażona bakteriami coli.

UWAGA: Informacje dodatkowe w sprawie braku przydatności wody do spożycia można uzyskać pod numerem alarmowym ZGK Wieliczka: 695 278 141, 519 33 211

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce wydał dziś komunikat, w którym potwierdza brak przydatności wody do spożycia przez mieszkańców w Wodociągu Publicznym Wieliczka. Stwierdzono w niej obecność bakterii grupy coli.

Za skażenie najprawdopodobniej odpowiada Zakład Uzdatniania Wody w Bieżanowie, bo stamtąd pochodziły próbki przebadane przez Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie. Poza tym, to właśnie z Bieżanowa pochodzi woda dostarczana to tych rejonów, w których wprowadzono zakaz.

Skażenie wody także w Krakowie!
Kilka godzin temu informowaliśmy o skażeniu wody w Wieliczce i okolicach. Woda nie nadaje się do picia. Jest skażona bakteriami coli. Jak się okazuje, dotyczy to także wody w części Krakowa. Wodociągi Miasta Krakowa wydały właśnie komunikat. Wieliczka: Woda w kranach skażona bakteriami coli! Mieszk…

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce poinformował także, że obecność bakterii grupy coli potwierdzono w wodzie (pobranej z ZUW - Bieżanów) w Wodociągu Publicznym Biskupice, który zaopatruje: Przebieczany, Przebieczany Wielopole, Przebieczany Zabiele, Bodzanów, Szczygłów, Zabłocie (bez Kawek), część Tomaszkowic (sklep MORELKA, Zakład Produkcji makaronów, domy prywatne o numerach 362, 412, 449, 296, 322, 268,323,267), lewa strona UG w Biskupicach w kierunku Przebieczan. Ta woda także jest nieprzydatna do spożycia.

W wynikach przebadanych próbek wody wykryto bakterie  grupy Coli w ilości 27 jtk/100 ml. Najwyższa dopuszczalna liczba tych bakterii w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi to 0 (zero) jtk/100 ml.

Niestety, wygląda na to, że mieszkańcy normalnie korzystali ze skażonej wody co najmniej przez 2 dni – próbki pobrano 21 lipca.

Teraz Wielicki Sanepid zakazał spożywania tej wody  przez ludzi. Nie wolno z niej przygotowywać napojów i potraw. Zakaz dotyczy także mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i sztućców.

Woda może być wykorzystywana tylko do celów sanitarnych, t.j. do spłukiwania wody w toalecie.

Woda zdatna do picia będzie dostarczana beczkowozami w mieście i sołectwach.

Zarządzenie obowiązuje do odwołania.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje