środa, 17 listopada 2021 15:30

Wieliczka z pomocą dla uchodźców w Michałowie. "Dziękujemy wszystkim za okazywane serce"

Autor Marzena Gitler
Wieliczka z pomocą dla uchodźców w Michałowie. "Dziękujemy wszystkim za okazywane serce"

Gmina Wieliczka włączyła się w pomoc dla uchodźców. Zebrane dary to odpowiedź na apel podgranicznego Michałowa, który uruchomił Punktu Pomocy Osobom Potrzebującym, działający przy michałowskiej OSP.

Michałowo to położone nad Supraślą przygraniczne miasteczko, które od września znalazło się w strefie wprowadzonego przez rząd na granicy z Białorusią stanu wyjątkowego. Mieszkańcom całej Polski stało się znane z niesionych na protestach haseł "Gdzie sią dzieci z Michałowa?", bo tu właśnie funkcjonuje jeden z ośrodków tymczasowych dla uchodźców.

W związku z sytuacją na granicy powstało tu centrum pomocy humanitarnej, utworzone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i PCK oraz samorządem Michałowa. Punkt zaczął działać 8 listopada i jest czynny 24 godziny na dobę. Zaopatruje  medyków, organizacje pozarządowe i wolontariuszy w niezbędne dla imigrantów rzeczy: koce NRC, śpiwory, karimaty, ciepłą herbatę, napoje, jedzenie wysokokaloryczne, także w tubkach. Funkcjonuje przy Zespole Szkół w Michałowie w ustawionych kontenerach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obok stanął też namiot Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym gromadzone są kartony ze środkami medycznymi i sanitarnymi.

– Kryzys humanitarny na wschodniej granicy dotknął także gminę Michałowo. Jako samorząd uruchomiliśmy tu punkt pomocy, by każdy potrzebujący człowiek uzyskał tu pomoc. Idą dary z całej Polski, ale nam jako małemu samorządowi trudno jest to organizacyjnie i personalnie ogarnąć. A chcemy pomóc tak, by ta pomoc docierała tam, gdzie powinna trafiać. Inicjatywa Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy utworzenia tu centrum pomocy humanitarnej jest niezwykle potrzebną, dlatego ją wspieramy i razem będziemy tę pomoc realizować – powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Imigrantom i uchodźcom potrzebna jest też odzież. Na pomoc dla małego Michałowa ruszyły samorządy i organizacje z całej Polski, również małopolska Wieliczka. 12 listopada trafiły tam pudła z darami, które zebrano w ramach zbiórki ogłoszonej przez wielicki MOPS i gminę Wieliczka.

Zebrane ciepłe ubrania oraz obuwie dla osób potrzebujących, przebywających na granicy polsko-białoruskiej, w szczególności dla dzieci 12 listopada przewieziono do Michałowa. Zdjęcia z przekazania darów, które trafiły do Michałowa wpisując się jednocześnie w obchody Światowego Dnia Ubogich zamieściła strona Campus Misericordiae - Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi z informacją: "Michałowo - pomagamy potrzebującym na granicy. Już wkrótce przekażemy kolejną pomoc od mieszkańców Wieliczki dla potrzebujących".

Michałowo - pomagamy potrzebującym na granicy #ŚwiatowyDzieńUbogich Już wkrótce przekażemy kolejną pomoc od mieszkańców Wieliczki dla potrzebujących

Opublikowany przez Campus Misericordiae -Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi Piątek, 12 listopada 2021

Warto dodać, że dary płynące z całej Polski, z Michałowa redystrybuowane są do innych miejsc przygranicznych, gdzie są potrzebne. "Przez cały tydzień docierały do nas kolejne dary na rzecz uchodźców, które na bieżąco dostarczamy potrzebującym i które odbierają na miejscu również wolontariusze z organizacji pozarządowych działających przy granicy. W tym tygodniu transporty pojechały m.in. do Bielska Podlaskiego i punktu pomocy w Jałówce. Dziękujemy wszystkim za okazywane serce i Fundacji WOŚP za wspieranie naszych strażaków w dystrybucji darów" - podziękowała gmina.

Przez cały tydzień docierały do nas kolejne dary na rzecz uchodźców, które na bieżąco dostarczamy potrzebującym i które...

Opublikowany przez Gmina Michałowo Sobota, 13 listopada 2021

Michałowski samorząd organizuje też wsparcie dla stacjonujących na terenie gminy służb. To m.in. 15. pułk przeciwlotniczy z Gołdapi, który będzie tam przebywał do kwietnia. Samorząd zorganizował też akcję „Obrońcy granic nie płaca za nic”, w ramach której dla wszystkich przedstawicieli służb mundurowych zaproponowano promocyjne warunki korzystania z miejscowej pływalni oraz nieodpłatne korzystanie z sali gimnastycznej.

fot. Fb. Campus Misericordiae - Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje