wtorek, 10 sierpnia 2021 11:24

Wieliczka. Zmarła Agnieszka Rogalska. Jej choroba zmobilizowała wielu do dołączenia do bazy dawców DKMS

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Zmarła Agnieszka Rogalska. Jej choroba zmobilizowała wielu do dołączenia do bazy dawców DKMS

Zmarła Agnieszka Rogalska. Jej choroba poruszyła wielu wieliczan, którzy dołączyli do bazy dawców szpiku i mieli nadzieję, że znajdzie ona swojego genetycznego bliźniaka i wróci do zdrowia.

O chorobie Agnieszka Rogalska - 46 letnia pracownica wielickiego MOPS-u i fotografka, która uwieczniała lokalne wydarzenia, dowiedziała się pod koniec czerwca podczas rutynowych badań. Diagnoza była bardzo poważna: białaczka biofenotypowa. To choroba, która rozwija się błyskawicznie i ma bardzo złe rokowania. Średnia czasu przeżycia chorujących na nią dorosłych to zaledwie 7,5 miesiąca. Ratunkiem może być przeszczep szpiku

Rozpoczęła się wielka mobilizacja i walka o znalezienie dla Agnieszki genetycznego bliźniaka. Było warto tym bardziej, że apelowała o to jej córka Justyna: mama ma jeszcze tyle rzeczy do zrobienia, więc traktujemy chorobę jako etap przejściowy. Myślę, że największą motywacją mamy do walki z białaczką są otaczający ją ludzie. Troska, dobre słowo, to że wszyscy na nią czekają - to wszystko dodaje jej sił do dalszej walki o siebie i innych - czytamy jej wypowiedź na stronie DKMS. "Czym jest dla Ciebie pasja? Dla mojej mamy jest to fotografia. Swoje marzenie realizuje dokumentując codzienne życie naszego miasta, jego mieszkańców oraz uwieczniając w kadrze wydarzenia kulturalne, które skupiają i jednoczą całą społeczność Wieliczki. W jej oczach pojawia się ten błysk, kiedy uchwyci wyjątkowy moment, o którym później może opowiadać godzinami. Wrażliwość mojej mamy dostrzegam również w tworzonych przez nią tekstach piosenek opowiadających o ludziach i ich emocjach. Los innych osób nigdy nie był jej obcy, przez wiele lat pomagała potrzebującym, lecz dziś to ona potrzebuje naszego wsparcia" - apelowała w wydarzeniu poświęconym poszukiwaniu dawcy szpiku dla Agnieszki. O pomoc apelowała też sama Agnieszka.

Wieliczanie nie potrzebowali dużo słów zachęty. Od 24 do 30 lipca punkty zbierania wymazów i deklaracji przystąpienia do bazy dawców DKMS stanęły w wielu częściach miasta. Zbierane były też na niedawnych Dniach Świętej Kingi. zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Każdego dnia zbiórki rejestrowało się kilkaset osób. Była nadzieja.

Niestety, dziś burmistrz Artur Kozioł poinformował, że Agnieszka Rogalska nie żyje. "Agnieszko dzwonią telefony ze wszystkich stron ... co mam powiedzieć. Milcze bo trudno wypowiedzieć słowo." - napisał włodarz Wieliczki. Pod postem i na profilu Agnieszki pojawiają się wzruszające wpisy i wspomnienia o wyjątkowej osobie.

Agnieszko dzwonią telefony ze wszystkich stron ... co mam powiedzieć. Milcze bo trudno wypowiedzieć słowo.

Opublikowany przez Artura Kozioł Wtorek, 10 sierpnia 2021

Informację o śmierci Agnieszki Rogalskiej przekazała też Miasto i Gmina Wieliczka: "NIE UMIERA TEN, KTO TRWA W PAMIĘCI ŻYWYCH” /Ks. Jan Twardowski/

Dzisiejszego poranka dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza koleżanka, przyjaciel, osoba o wielkim sercu AGNIESZKA ROGALSKA.

Zawodowo fotograf i grafik, od lat dokumentująca wydarzenia w Mieście i Gminie Wieliczka. Oddana pracy na rzecz społeczności lokalnej. Od 2011 roku Członek Rady Osiedla Bogucice, 2011-2015 Przewodnicząca Zarządu Osiedla Bogucice, od 2015 Członek Zarządu Osiedla Bogucice. Pamiętamy Cię zawsze uśmiechniętą z aparatem w ręce... AGNIESZKO, dziękujemy za Twoją wrażliwość, dobroć, otwarte serce, gotowość niesienia pomocy innym. Dziękujemy za życzliwość, uśmiech i WALKĘ do ostatnich chwil... Dziękujemy za pełną poświęcenia pracę dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka. W Twoich pięknych fotografiach zawsze będziemy widzieć Ciebie.

Zaskoczeni tą smutną wiadomością łączymy się w bólu z Rodziną, córką Justyną, mężem Henrykiem i bliskimi. AGNIESZKO, ODPOCZYWAJ W POKOJU..."

"NIE UMIERA TEN, KTO TRWA W PAMIĘCI ŻYWYCH” /Ks. Jan Twardowski/ Dzisiejszego poranka dotarła do nas bardzo smutna...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Wtorek, 10 sierpnia 2021
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje