100 lat temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada to już od 7 lat dobra okazja do świętowania w sposób aktywny i radosny.
W Białym Kościele po raz siódmy wystartowali biegacze w biało-czerwonych koszulkach, by pokonać symboliczny, 11-kilometrowy dystans Biegu Niepodległościowego - VII Niepodległościowej Jedenastki. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, grupa 600 zawodników dorosłych i setka dzieci ruszyła przy wtórze Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu pod dyrekcją Krzysztofa Guńki.
Na tej samej co w poprzednich latach, okrężnej trasie prowadzącej z Białego Kościoła, doliną Prądnika, obok Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, wracając do Białego Kościoła, zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji generalnej, kilkunastu kategoriach wiekowych i klasyfikacji małżeństw o liczne nagrody finansowe i rzeczowe. W wielu miejscach trasy zawodników wspierali kibice. Tą rolę przyjęli na siebie nie tylko przyjaciele biegaczy, ale też mieszkańcy Białego Kościoła, Czajowic i Prądnika, oraz młodzież gimnazjalna. Zwycięzcą biegu został Radosław Kłeczek z Tomaszowic, z czasem 40:25. Najlepszą z pań była, Ewa Kucharska z Pszczyny z czasem 44:31.
W trakcie, gdy rodzice pokonywali malowniczą trasę biegu, dla przyszłych adeptów biegania otworzyły się tradycyjnie gościnne sale sąsiadującego z biurem zawodów przedszkola samorządowego. Zawodnicy po biegu zostali poczęstowani wojskową grochówką, a na deser mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Białym Kościele. O fizyczną regenerację pobiegową zadbali masażyści z Krakowskiej Szkoły Masażu. Obok bramy startowej swój sprzęt bojowy prezentowali żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej dowodzeni przez z-cę d-cy 16 Batalionu, mjr Piotra Neumanna. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz utytułowanych zawodników sekcji Kung Fu Choy Lee Fut LKS Potok Więckowice.
Uroczystość wręczania nagród rozpoczęło wręczenie pucharów dla szkół z których dzieci brały udział w biegu na dystansie 1111 metrów. Puchary dla SP Bębło, ZSP Modlnica, SP Biały Kościół, SP Zabierzów, LKS Potok Więckowice i English Primary School z Krakowa, wręczyli dyrektor GOKiS Magdalena Szymańska i mjr Piotr Neuman. Następnie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Moja Mała Ojczyzna”, który zorganizowany został dla dzieci szkół powiatu krakowskiego w ramach zadania „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; Biegiem – słowem - śpiewem do patriotyzmu!”. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe i puchary a szkoły przez nich reprezentowane, czyli SP Wielka Wieś, SP Rząska, ZSP Zabierzów, SP Modlnica, SP Bębło, SP Rudawa i SP Bębło okazałe puchary. Wystawa pokonkursowa prac plastycznych prezentowana była w salach szkoły.
Nagrody w licznych kategoriach zawodnikom biegu wręczali: dyrektor GOKiS Magdalena Szymańska, radna Gminy Wielka Wieś Bogumiła Pietrzyk, radny Gminy Wielka Wieś Józef Wojdała, z-ca d-cy 16 Batalionu Powietrzno Desantowego mjr Piotr Neuman oraz dyrektor Jurajskiego Półmaratonu Ryszard Tyc. Nagrody w kategorii adwokackiej wręczali vice dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Piotr Ochwat i Dariusz Gradzi, organizator klasyfikacji z ramienia tejże rady.
Wyróżnieni na scenie zostali najszybsi zawodnicy z Gminy Wielka Wieś, otrzymując nagrodę im. Mirosława Wujasa. W tej klasyfikacji najszybsi byli Sabina Psarska z Bębła i Radosław Kłeczek z Tomaszowic. Puchary Wójta Gminy otrzymały także najliczniej reprezentowane kluby biegaczy, JW. 4495, Husaria Race Team i PGB Sportowa Paczka. Zawodnicy obchodzący tego dnia urodziny odebrali na scenie życzenia i okolicznościowe torty ufundowane przez Cukiernię Stochalscy. Torty wręczał osobiście Zbigniew Stochalski, właściciel firmy.
Podczas imprezy prowadzona była przez Fundację „Mój Sen” z Wielkiej Wsi zbiórka datków na rzecz 8-letniego Adriana chorego na białaczkę limfo blastyczną. Wolontariusze fundacji na swoim stoisku częstowali darczyńców słodkościami.
Info/Foto: UG Wielska Wieś