Kraków otrzyma 204 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków Płaszów i Kujawy, co ma na celu ograniczenie uciążliwego odoru w Bieżanowie, Prokocimiu i Podgórzu.
Smród nie dawał spać
O problemach z odorem w pobliżu oczyszczalni w Krakowie mówi się od dawna. "Presja jak zwykle ma sens! Trwało to kilka lat, ale w końcu jest światełko w tunelu - ponad 200 milionów na walkę z miejskimi odorami. To efekt zawziętej walki setek mieszkańców o godne życie bez smrodu. Wspólnie nacisnęliśmy na lokalnych polityków, była petycja, którą podpisało 3 tysiące osób, duże wsparcie lokalnych mediów, rozruszanie zespołu odorowego przy prezydencie, do którego dopisaliśmy się razem z radnymi XIII Dzielnicy, masa zgłoszeń uciążliwości do wszystkich możliwych organów. Dzięki temu smród był w top3 krakowskich tematów w debacie publicznej. Podczas kampanii do sejmu w 2023 roku, a później w wyborach samorządowych, zdecydowana większość kandydatów z wszystkich opcji obiecywała walkę ze smrodem, części z nich robiliśmy wycieczki po okolicy" - skomentował informację o olbrzymiej dotacji radny dzielnicowy Maciej Fijak. Wspomniał też, że sprawa odoru zajął się, gdy pewnej nocy jego żona obudzona smrodem przedostającym się przez okna, kazała mu coś zrobić z tym tematem. "Wtedy po 3 w nocy, odpaliliśmy petycję, która ruszyła temat i zmobilizowała jeszcze poprzednie władze do wzięcia się za temat na poważnie" - przypomniał. Źródłem smrodu, który roznosił się po okolicy, była otwarta oczyszczalnia w Płaszowie.
✊Presja jak zwykle ma sens! Trwało to kilka lat, ale w końcu jest światełko w tunelu - ponad 200 milionów na walkę z...
Opublikowany przez Maciej Fijak o Krakowie Czwartek, 3 kwietnia 2025
Z powodu uciążliwego problemu w ubiegłym roku powołano w Krakowie Zespół Zadaniowy ds. ograniczenia uciążliwości odorowej w południowo-wschodniej części Krakowa, który wypracował szereg postulatów dla prezydenta. Jego stronę społeczna tworzyli radni Katarzyna Lasota, Rafał Zawiślak i przedstawiciel mieszkańców Tomasz Otko. Wiceprezydent Stanisław Mazur, po posiedzeniu zespołu, 18 lutego br. zapowiedział utworzenie w Krakowskim Centrum Kontaktu specjalnego zintegrowanego systemu do zgłaszania wszelkich zaobserwowanych źródeł nieprzyjemnego zapachu, który automatycznie kierować będzie sprawę do odpowiednich służb – straży miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz do wodociągów. „Wkrótce takie zgłoszenie będzie można złożyć telefonicznie i w portalu, a już niebawem także w mobilnej aplikacji”- poinformował w mediach społecznościowych.
200 milionów dla Krakowa
- Wspólnie z Wodociągi Miasta Krakowa pozyskaliśmy unijne środki, które pozwolą na rozbudowę i hermetyzację dwóch krakowskich oczyszczalni - Płaszów i Kujawy. Na terenie oczyszczalni ścieków Kujawy powstanie zhermetyzowana, czterostanowiskowa stacja zlewna - podkreślił prezydent Aleksander Miszalski.
Kraków otrzyma ponad 204 mln na walkę z uciążliwym odorem! Wspólnie z Wodociągi Miasta Krakowa pozyskaliśmy unijne...
Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego Czwartek, 3 kwietnia 2025
W projekcie przewidziano hermetyzację oczyszczalni, budowę stacji zlewnej, likwidację oczyszczalni Wadów oraz nowe odcinki kanalizacji. Dodatkowo, dzięki zaoszczędzonym funduszom, planowane są inwestycje w infrastrukturę, takie jak budowa przedszkola i remonty szkół oraz chodników, co ma znacznie poprawić komfort życia mieszkańców.
Dzięki pozyskanym środkom nie tylko skutecznie ograniczymy uciążliwości zapachowe w Bieżanowie, Prokocimiu i Podgórzu, ale również zwolnimy 40 mln zł z WPF, które przeznaczymy na inwestycje na terenach najbardziej dotkniętych odorem: budowę przedszkole na ul. Prokocimskiej, remont 43 LO na ul. Limanowskiego, budowa chodnika na ul. Rybitwy oraz remont przejścia podziemnego przy ul. Wielickiej - dodaje włodarz Krakowa.
Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap VI" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności, program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), działanie Gospodarka wodno‐ściekowa.
Odór z oczyszczalni to nie wszystko
"Liczę, że wraz z tym remontem sytuacja smrodów z płaszowskiej oczyszczalni się poprawi, ale to wciąż tylko fragment problemu. Na terenie nadal działają uciążliwe zakłady przetwarzania odpadów, a stara garbarnia ma własną, cuchnącą oczyszczalnię z ubiegłego wieku, obok której powstaje gigantyczne osiedle" - przypomniał Maciej Fijak. Jednak, jak w przysłowiu "Nie od razu Kraków zbudowano" trzeba stwierdzić, że pierwszy krok w walce z uciążliwym odorem, który zakłócał spokój mieszkańcom został już zrobiony.
Foto: Jacek Bednarz /Facebook