poniedziałek, 20 stycznia 2020 09:50

Wierzchosławice. Prezydent przy grobie Witosa

Autor Marzena Gitler
Wierzchosławice. Prezydent przy grobie Witosa

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 146 rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

– Wincenty Witos nie tylko był człowiekiem, który pracował na roli, który wychował się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem, był wielkim państwowcem, trzykrotnym premierem – zaznaczył. Jak mówił, Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. – Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów, polskich rolników poprzez osobę Wincentego Witosa. (...) Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała – powiedział Prezydent.

Tegoroczne obchody tradycyjnie zainaugurowała msza św. w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Grób Witosa na tamtejszym cmentarzu parafialnym, Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.

Wziął udział również w poświęconej Witosowi konferencji naukowej, która odbyła się w Centrum Kultury Wsi Polskiej, gdzie wygłosił okolicznościowe przemówieniew którym poskreślił, że Wincenty Witos był nie tylko człowiekiem, który pracował na roli, który wychowywał się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem i państwowcem.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że zdążając drogą wytyczoną przez Witosa osiągniemy Polskę taką, o jakiej on marzył, w której polski rolnik, polska wieś rzeczywiście będzie wszechstronnie wspierana przez państwo polskie.

Polskę, w której polska wieś i polski rolnik będą bronieni przed wszelkimi niesprawiedliwymi atakami, które zdarzają się także w dzisiejszych czasach, choć większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z niezwykle ważnej misji jaką odgrywa dla nas wszystkich polskie rolnictwo. Nie mam żadnych wątpliwości, że większość Polaków jest dumna z polskiej żywości, że większość Polaków szczyci się naszymi wielkimi w tym zakresie tradycjami, a także tym, co dzisiaj polski rolnik jest w stanie zaoferować – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

O roli jaką Witos odegrał w polskiej historii oraz aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie mówili komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Odczytane zostały listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W wydarzeniu uczestniczli także m.in. europoseł Beata Szydło, marszałek małopolski Witold Kozłowski oraz Edward Czesak z zarządu województwa małopolskiego.

inf. KPRP i UMWM, foto: Agenda UMWM w Tarnowie, igor Smirnow KPRP

Tarnów - najnowsze informacje