środa, 15 stycznia 2025 16:41, aktualizacja 4 godziny temu

Willia komendanta obozu Auschwitz sprzedana. Wiadomo już, co w niej powstanie

Autor Mirosław Haładyj
Willia komendanta obozu Auschwitz sprzedana. Wiadomo już, co w niej powstanie

Jak poinformowało Polskie Radio w willi komendanta obozu Auschwitz powstanie centrum walki z nienawiścią.

Willa, w której mieszkał Rudolf Höß, pierwszy komendant obozu Auschwitz-Birkenau, została sprzedana przez prywatną właścicielkę nowojorskiej fundacji Counter Extremism Project. Budynek będzie pełnił funkcję Centrum Badań nad Nienawiścią, Ekstremizmem i Radykalizacją.

Nowe oblicze historycznego miejsca

Obiekt, położony w sąsiedztwie dawnego obozu, ma stać się ośrodkiem edukacji i prewencji wobec mowy nienawiści oraz ekstremizmu. Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau,  w rozmowie z Radiem Kraków podkreślał, że to innowacyjny pomysł, który może odegrać kluczową rolę w walce z hejtem i radykalizacją. Centrum działać będzie niezależnie od muzeum, stając się ważnym punktem na mapie edukacyjnej.

Filmowe i historyczne znaczenie willi

Dom Hößa był miejscem akcji nagrodzonego Oscarem filmu „Strefa interesów”, ukazującego życie rodzinne komendanta w cieniu tragedii obozowych. Film, inspirowany powieścią Martina Amisa, przedstawia idylliczną codzienność rodziny Hößa w kontrastującym z otoczeniem ogrodzie.

Kim był Rudolf Höß?

Rudolf Höß był kluczową postacią nazistowskiej machiny zagłady. Od 1940 roku pełnił funkcję komendanta Auschwitz, przekształcając obóz w miejsce masowej eksterminacji. Po wojnie został schwytany, osądzony i stracony w 1947 roku w pobliżu komendantury, gdzie powstanie nowe centrum edukacyjne.

Nowe przeznaczenie willi jest symbolem przemiany miejsca, które kiedyś symbolizowało nienawiść, w ośrodek szerzący świadomość i wartości humanitarne.

Fot. gł.: Willa przy KL Auschwitz, która w latach 1940–1943 była siedziba rodziny Rudolfa Hößa. Fot. Autorstwa Cor2701, CC BY 3.0

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka