poniedziałek, 29 sierpnia 2022 14:24

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) atakuje w Gorlicach. Ruszają szczepienia

Autor Patryk Trzaska
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) atakuje w Gorlicach. Ruszają szczepienia

W powiecie gorlickim rozpoczynają się szczepienia przeciw zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Są one skierowane do dziewczynek w wieku 13 lat, które są zameldowane na terenie powiatu gorlickiego.

Wirus brodawczaka ludzkiego może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek czy kurzajek, ale również nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy, rak jamy ustnej, rak ustogardła i rak prącia. Najczęściej do zakażania może dojść drogą płciową, jednak nie jest to reguła. Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia wirusem brodawczaka są szczepienia. Prywatnie trzeba za nie zapłacić ponad tysiąc złotych (za dwie dawki, bo tyle minimalnie potrzeba, aby uzyskać odporność), w powiecie gorlickim można skorzystać z nich za darmo. Wspólna akcja Województwa Małopolskiego i Powiatu Gorlickiego to reakcja na duże rozpowszechnienie się wirusa w ostatnim czasie, również w rejonie Gorlic.

Na stronie Urzędu Miasta w Gorlicach możemy przeczytać, że szczepionki kierowane są do dziewcząt w wieku 13 lat (urodzonych w roku 2009), zameldowanych na terenie powiatu gorlickiego. Szczepienia realizowane będą do 8 grudnia, bądź do wyczerpania szczepionek. W 2022 roku zostanie podana pierwsza dawka szczepionki. Podanie drugiej dawki planowane jest w II lub III kwartale 2023 roku.

Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Każde szczepienie przeprowadzone będzie po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów dziecka na jego realizację. Należy pamiętać, że w dniu ustalonego szczepienia rodzic/opiekun prawny powinien zgłosić się z książeczką zdrowia dziecka.

HPV w obrazie mikroskopu elektronowego/Wikimedia Commons

fot. Unsplash

Gorlice - najnowsze informacje