wtorek, 29 sierpnia 2023 07:47

Właściciel galerii proponował klientom wyroby z kości słoniowej. Sprawą zajęła się policja

Autor Katarzyna Jamróz
Właściciel galerii proponował klientom wyroby z kości słoniowej. Sprawą zajęła się policja

Prawie 230 eksponatów, m.in. z kości  słoniowej bez wymaganych pozwoleń i świadectw CITES zabezpieczyli  policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy  Stołecznej Policji we współpracy z ekspertami z Krajowej Administracji  Skarbowej, w dwóch galeriach sztuki w Tarnowie i Krakowie. Eksponaty  trafiły na przechowanie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Sprawą  zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Tarnowie.

Policjanci stołecznego Wydziału do walki  z Przestępczością Gospodarczą od pewnego czasu weryfikowali we  współpracy z Departamentem Ceł Ministerstwa Finansów informacje dotyczące możliwego handlu kością słoniową. Z wiedzy posiadanej przez  funkcjonariuszy wynikało, że w Tarnowie i Krakowie znajdują się galerie, które oferują do sprzedaży wyroby z kości słoniowej, opisane jako antyki, w większości pochodzące z Azji. W trakcie prowadzonych czynności  policjanci ustalili, że właściciel galerii nie posiada wymaganych od  2022 roku zezwoleń i świadectw CITES na sprzedaży tego rodzaju okazów  wydawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W związku z tym, z udziałem ekspertów z  Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów oraz małopolskiej KAS z zakresu  identyfikacji okazów CITES, policjanci przeprowadzili w obu galeriach  czynności, których celem było zwalczanie przestępstw popełnianych ma  szkodę gatunków zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt (CITES).  Dodatkowo funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w  Białystoku oraz Małopolskiego UCS w Krakowie dokonali kontroli w  zakresie prowadzenia przez podmiot wyspecjalizowany w obrocie zabytkami  prowadzenia ksiąg ewidencyjnych oraz legalności pochodzenia obiektów  znajdujących się na rynku sztuki.

Podczas działań w obu galeriach policjanci  zabezpieczyli prawie 230 okazów, wśród których znajdują się eksponaty z  kości słoniowej, kłów morsa, koralowce rafotwórcze, a także wyrób ze  skóry krokodyla. Wszystkie zabezpieczone wyroby antyczne nie miały  wymaganych prawem świadectw CITES, w związku z czym nie powinny zostać  wystawione do sprzedaży. Ponadto zabezpieczono przedmioty, które właściciel galerii oferował do sprzedaży jako kość słoniową, a w rzeczywistości nie były z niej wykonane.

Zabezpieczone eksponaty zostały przekazane na przechowanie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

W sumie policjanci wraz z  funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli w obu galeriach  przedmioty o wartości około 600 tysięcy złotych.

Dalej sprawą zajęli się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, którzy współpracują z tamtejszą  Prokuraturą Rejonową. Sprawa jest prowadzona w związku z podejrzeniem  naruszenia przepisów art. 128 ustawy o ochronie przyrody, który to czyn  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Inf. i foto: policja

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka