piątek, 23 sierpnia 2019 08:56

Wojnicz zaprasza na Dożynki Powiatu Tarnowskiego z Haliną Młynkovą

Autor Marzena Gitler
Wojnicz zaprasza na Dożynki Powiatu Tarnowskiego z Haliną Młynkovą

W najbliższą sobotę i niedzielę w Wojniczu odbędą się tradycyjne dożynki Powiatu Tarnowskiego. Gwiazdą tegorocznego święta plonów będzie Halina Młynkova.

– Centralnym punktem programu i sercem dożynek jest jak zawsze obrzęd dożynkowy oraz Powiatowy Przegląd Wieńca Dożynkowego – mówi starosta tarnowski Roman Łucarz. – To niezwykły element integrujący całą społeczność powiatową. Od kilku już lat w przeglądzie wieńca, który ma formułę konkursową, biorą udział grupy wieńcowe ze wszystkich gmin powiatu – podkreśla starosta.

– Obok rywalizacji grup wieńcowych, tradycyjnie na dożynkach powiatowych, poznamy też Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego za miniony rok – dodaje Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk. – Dla mnie ten konkurs jest szczególnie bliski, bowiem osobiście znam pracę i służbę, jaką pełnią sołtysi na rzecz lokalnej społeczności.

– Dożynki Powiatu Tarnowskiego w Wojniczu to także koncerty gwiazd – w sobotę będzie to grupa Lachersi, zaś w niedzielę – Halina Mlynkova, którą usłyszymy między innymi w repertuarze zespołu Brathanki – informuje Dyrektor GOK w Wojniczu Jarosław Bujak.

W trakcie tegorocznych Dożynek Powiatu Tarnowskiego odbędą się też otwarte warsztaty kulinarne oraz rękodzieła ludowego. W warsztatach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, niezależnie od wieku i posiadanych zdolności manualnych. Zgłoszenia przyjmowane będą na miejscu, przed rozpoczęciem zajęć. – Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę warsztaty będą rozpoczynać się o godzinie 15.00 i trwać do 20.00. W ubiegłych latach, podczas dożynek w Gromniku i Zakliczynie, cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Zatem zapraszam także do wzięcia udziału w warsztatach podczas dożynek w Wojniczu. To kreatywna atrakcja dla całej rodziny – zachęca starosta Roman Łucarz.

Warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, odbywają się w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo”, współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach RPO WM na lata 2014-2020.

Jaki będzie przebieg dwodnowych uroczystości? W sobotę, 24 sierpnia o godzinie 15 rozpoczną się warsztaty kulinarne, występ Formacji Tanecznej Funky Dolls i warsztaty rękodzieła ludowego.

Około godziny 20 na scenie pojawi się zespół Rompay, a potem, o godz. 21 gwiazda wieczoru - Lachersi. Po odbędzie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Swing.

Uroczystości centralne powiatowego święta plonów zaplanowano na niedzielę – 25 sierpnia. W samo południe przy kościele parafialnym p.w. św. Wawrzyńca w Wojniczu zbiorą się grupy z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi. Kwadrans po 12. barwny korowód przejdzie do kościoła na uroczysta mszę św., którz rozpocznie się o godz. 12.30. Na mszy zostaną poświęcone wieńce oraz chleb upieczony z tegorocznego ziarna.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą do parku miejskiego w Wojniczu. Tam odbedzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Echo Doliny”, przekazanie chleba przez gospodarzy dożynek staroście tarnowskiemu i burmistrzowi Wojnicza, podzielenie się chlebem oraz oficjalne wystąpienia.

W programie nie zabraknie XXI Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego z nagrodami.

Około godziny 17. scenę opanuje formacja muzyczna The Postman. Na godzinę 18. zaplanowano rozstrzygnięcie Konkursu na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego 2018 roku, a w godzinach 19.00 – 19.30 ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom XXI Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego. Potem odbędzie się koncert zespołu Łobuzy oraz występ gwiazdy wieczoru, którą w tym roku jest Halina Młynkova.

Burmistrz Tadeusz Bąk, który jest współgospodarzem dożynek, zaprasza do odwiedzenia licznych stoisk gastronomicznych, obejrzenia prezentacji dorobku rzemieślników, skorzystania z bogatej oferty dla dzieci i młodzieży. – Chcemy, by powiatowe święto chleba nie tylko było świętem rolników, ale całego powiatu, imprezą o charakterze integracyjnym. Zapraszam serdecznie do Wojnicza – mówi burmistrz Tadeusz Bąk.

Warto dodać, że starostami dożynek powiatowych są w tym roku Sabina i Grzegorz Nowakowie, rolnicy z Wojnicza, producenci borówki amerykańskiej.

W niedzielę podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego w Wojniczu będzie miało niecodzienne wydarzenie. Między godz. 15 a 15.30 tarnowski fotoreporter Paweł Topolski wykona zbiorowe zdjęcie mieszkańców Powiatu Tarnowskiego. Zdjęcie trafi do specjalnej Kapsuły Czasu, która ma być otwarta w 2118 roku, w 200-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

inf. UGwW

Tarnów - najnowsze informacje