piątek, 21 października 2022 11:55

Wrócić na krajowy szczyt

Autor Artykuł sponsorowany
Wrócić na krajowy szczyt

Po raz pierwszy od lat w najwyższej klasie rozgrywkowej Małopolskę reprezentuje tylko jedna drużyna. Spadek do 1 ligi Termaliki i Wisły Kraków zmienił geografię ekstraklasowej piłki. Dziś o awans do Ekstraklasy walczą aż cztery małopolskie drużyny. Region ten od zawsze aspirował i dalej aspiruje do miana jednego z najsilniejszych w Polsce. Nawet spadek Wisły nie zmienia faktu, że na szczeblu centralnym walczy spora grupa cenionych piłkarskich marek z tego regionu. Czy dawne tradycje doczekają się godnej kontynuacji? Zastanówmy się nad przyszłością małopolskiej piłki na bazie pracy z młodzieżą.

Pracę z najmłodszymi zawodnikami i jej standardy przeanalizujemy przez pryzmat funkcjonowania szkółek piłkarskich działających w Małopolsce. Wykorzystamy w tym celu narzędzie, jakim jest Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jest to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Małopolska według tego programu jawi się jako jeden z najmocniejszych regionów Polski. Aż sto trzydzieści dziewięć szkółki otrzymały certyfikat w ramach tego programu. Dziewięćdziesiąt sześć szkółek posiada zieloną gwiazdkę. Dziewiętnaście z nich posiada brązową gwiazdkę, czternaście srebrną i aż dziesięć gwiazdkę złotą. Jest to świetny wynik w skali całego kraju. Złote gwiazdki otrzymały A.P. Wisła Czarny Dunajec, Unia Tarnów, Radziszowianka Radziszów, Hutnik Kraków, Pogoń Kraków, NKP Podhale Nowy Targ, Szkoła Futbolu Staniątki, Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS, Stowarzyszenie Akademia Mistrzów Cracovia Kraków oraz Niepołomicki Sport.

Widać wyraźnie, że dla osiągnięcia najwyższych standardów kwestią wtórną jest lokalizacja geograficzna czy też współpraca akademii z klubem piłkarskim na najwyższym poziomie rozgrywek. Szkółki piłkarskie ze złotym certyfikatem znajdziemy w różnych miejscach Małopolski. To, co ma kluczowe znaczenie, to właściwy program szkolenia, odpowiednie kadry trenerskie i dobra infrastruktura piłkarska.

Liczba szkółek działających w Małopolsce stanowi fundament rozwoju piłki w regionie. To także szansa na to, że młode talenty nie zostaną zmarnowane ze względu na miejsce zamieszkania, a dojazdy na treningi i mecze będą w zasięgu każdego dziecka.

Patrząc na szkółki piłkarskie w regionie, należy stwierdzić, że Małopolska ma szanse, by w przyszłości tamtejsze kluby ponownie zawędrowały na krajowe szczyty. Niech młodzi piłkarze dołożą kolejne cegiełki do wielkiej historii piłki nożnej w tym regionie.

Więcej informacji o certyfikowanych szkółkach piłkarskich z województwa małopolskiego oraz o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich znajdziecie na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja.

Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka