poniedziałek, 20 września 2021 08:42

Wszystko, co warto wiedzieć o emeryturze w Norwegii

Autor Artykuł sponsorowany
Wszystko, co warto wiedzieć o emeryturze w Norwegii

Emerytura norweska, z uwagi na wysoki poziom zarobków i PKB w tym kraju, może być znacznie wyższa niż ta uzyskiwana w Polsce. Dlatego osoby, które wyjeżdżają do pracy w tym kraju, często są zainteresowane tym, kto może na nią liczyć i w jakiej wysokości jest to świadczenie. Oto najważniejsze informacje.

Emerytura w Norwegii – komu przysługuje?

Wiek emerytalny w Norwegii wynosi 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że świadczenie można zacząć pobierać już miesiąc po ukończeniu 62. r.ż. lub opóźnić moment przejścia na nie aż do ukończenia 75 lat. Wcześniejszy wiek emerytalny dotyczy przede wszystkim osób, które pracowały w sektorze publicznym.

Emerytura w Norwegii – po ilu latach jest wypłacana?

- Jeszcze do niedawna wystarczyło przepracować w Norwegii trzy lata, aby uzyskać emeryturę państwową z tego kraju. Jednak obecnie minimalny czas osiągania przychodów w tym kraju uprawniający do otrzymywania świadczenia to 5 lat – wyjaśnia ekspert z firmy ATS Anna Stankiewicz, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy Polakom w Norwegii w zakresie prawa, księgowości i pokrewnych. Oznacza to, że emerytura w Norwegii będzie Ci przysługiwać po 5 latach, które tam przepracujesz. Dowiedz się więcej o emeryturze w Norwegii na: https://www.pomoc-w-norwegii.com/emerytura/

Jak są odprowadzane składki emerytalne w Norwegii?

Kobieta oblicza wysokość emerytury w Norwegi

System emerytalny w Norwegii składa się z trzech filarów. Są to:

  • podstawowa emerytura państwowa (Folketrygden) – jest wypłacana, jeśli co najmniej przez 5 5 lat odprowadzało się składki na norweski odpowiednik ZUS-u i spełnia się wymogi do otrzymywania świadczenia. Składki w Norwegii wynoszą obecnie nieco ponad 18% przychodu;
  • pracownicze programy emerytalne (obligatorisk tjenestepensjon; OTP) – to w większości przypadków obowiązkowy fundusz emerytalny, na który drobne składki w imieniu pracowników musi odprowadzać pracodawca. To najczęściej 2% wynagrodzenia pracownika;
  • ubezpieczenie indywidualne (individuell pensjonssparing; IPS) – to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie w funduszu emerytalnym opłacane i wypłacane na zasadach ustalonych między ubezpieczycielem a emerytem. Pieniądze z tego funduszu mogą być wypłacone po 62. roku życia, albo w ratach, albo jednorazowo.

lle wynosi emerytura w Norwegii?

Średnia emerytura w Norwegii wynosi ok. 213 tys. NOK, co przekłada się na ok. 89 000 zł rocznie. Jednak nie każdy otrzyma świadczenie w takiej wysokości. Minimalna emerytura państwowa wynosi obecnie 157 171 NOK rocznie, czyli ok. 70 000 zł. Uwaga! W takiej wysokości otrzyma się ją tylko wówczas, gdy przepracowało się w tym kraju co najmniej 40 lat. Jeśli jest to krótszy okres (bo np. do Norwegii wyjechałeś zarobkowo na kilka lat, a potem wróciłeś do Polski) – wysokość świadczenia jest proporcjonalnie zmniejszana.

Obliczanie emerytury w Norwegii nie jest więc prostym zadaniem, a na jej wysokość wpływa wiele zmiennych. Chodzi nie tylko o czas pracy, ale również o wysokość wynagrodzenia oraz odprowadzanych składek.

Pamiętaj przy tym, że norweską emeryturę możesz odbierać również w Polsce – także za pośrednictwem ZUS-u. Zasady jej otrzymywania są uzależnione od specyfiki Twojej sytuacji. Jeżeli chcesz uzyskać pomoc w tej kwestii, najlepiej skontaktuj się ze specjalistami, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka