piątek, 2 października 2020 08:44

Wojewoda: To historyczna chwila dla Wieliczki i bezpieczeństwa w Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Wojewoda: To historyczna chwila dla Wieliczki i bezpieczeństwa w Małopolsce

Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie ogłosiła przetarg na budowę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Informację o kolejnym etapie realizacji inwestycji przkazano na brefingu, w którym udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie PSP oraz samorządowcy.

Nowa komenda ma powstać przy ulicy Powstania Styczniowego w Wieliczce i będzie elamantem kompleksu z nową siedzibą Pogotowia Ratunkowego i Komendą Powiatową Policji. W pobliżu również zaplanowane jest wybudowanie Centrum Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Wieliczce. Lokalizacja w bezpośredniej bliskości skrzyżowania drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966 to zdaniem ekspertów optymalne miejsce na skrócenie czasu dojazdu zespołów ratunkowych i interwencyjnych do wszystkich regionów powiatu.

W uroczystym briefingu udział wzięli wojewoda Łukasz Kmita, który podkreślał, że budowa nowej komendy PSP i ogłoszenie przetargu to historyczny moment nie tylko dla bezpieczeństwa Wieliczki, ale całej Małopolski. Oprócz niego na briefingu spotkali się  st. bryg. Piotr Filipek, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, Łukasz Smółka wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz starosta wielicki Adam Kociołek, który potrzebę wybudowania nowej komendy widział już w czasie swojej poprzedniej kadencji w latach 1998-2006.

O swoich zabiegach na rzecz pozyskania zgody i finansowania tej inwestycji mówili posłowie Urszula Rusecka i Rafał Bochenek.

Najnowocześniejsza komenda PSP w Małopolsce

Projekt nowej Komendy PSP, o łącznej powierzchni użytkowej 2199,90 m2, zakłada wybudowanie hali garażowej mieszczącej 12 pojazdów, przy której znajdzie się magazyn techniczny, warsztat i myjnia, magazynu przeciwpowodziowego, pomieszczeń biurowych, gospodarczych, łazienek, pokoi wypoczynkowych, siłowni, pralni i suszarni czy sali szkoleniowej. Prace budowlane obejmują również zagospodarowanie terenu wokół budynku w tym budowę parkingu, placu manewrowego, wielofunkcyjnego boiska oraz  miejsca do ćwiczeń.

Sama część garażowa, w której przewidziano 6 podwójnych boksów, będzie miała ponad 640 m2. Będzie też wydzielona część warsztatowa, stacja serwisowa aparatów ochrony układu oddechowego i myjnia.

Druga część budynku przeznaczona zostanie na biura, pomieszczenia socjalne i szkoleniowe. W budynku znajdzie się nawet ścianka wspinaczkowa i siłownia.

Ukształtowanie terenu wymusiło na architektach zaprojektowanie niestandardowego placu manewrowego, lecz dzięki niemu znajdzie się miejsce na magazyny przeciwpowodziowy i obrony cywilnej oraz pomieszczenie do magazynowania sprzętu pozostającego do dyspozycji strażaków.

Nowy gmach straży pożarnej będzie nowocześnie wyposażony. Poza stanowiskiem kierowania i salą szkoleniową strażacy będą mieć także do dyspozycji dobrze wyposażoną pralnię czy pomieszczenia socjalne. W projekcie uwzględniono również salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

Całość będzie przy tym ekologiczna. Dach budynku będzie pokryty panelami fotowoltaicznymi, a pod placem manewrowym zaprojektowano zbiornik do przechwytywania wody deszczowej celem jej wykorzystania na potrzeby strażaków.

Rozstrzygnięcie przetargu odbędzie się już 20 października br, a nowa siedziba Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce ma zostać oddana do użytku w 2024 roku.

Na ostatniej, wrześniowej sesji Rady Powiatu Wielickiego radni przyjęli uchwałę wedle której powiat wielicki, przekaże środki na  Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na budowę strażnicy Komendy Powiatowej PSP wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą PSP  w Wieliczce oraz magazynem przeciwpowodziowym w wysokości  4.019.534,15 zł.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje