poniedziałek, 20 maja 2024 15:19

Wybory będą powtórzone! Sąd unieważnił mandaty 4 radnych Powiatu Proszowickiego

Autor Marzena Gitler
Wybory będą powtórzone! Sąd unieważnił mandaty 4 radnych Powiatu Proszowickiego

Sąd Okręgowy w Krakowie unieważnił wybory do Rady Powiatu Proszowickiego w okręgu wyborczym nr 2. Informację o wyroku przekazał Mateusz Gajda, radny Powiatu Proszowickiego, kontrkandydat Wojciecha Rzadkowskiego w wyborach na starostę proszowickiego.

Złożyliśmy protest

O tym, że wybory do Rady Powiatu Proszowickiego mogły zostać przeprowadzone nieprawidłowo, przekazał 7 maja Mateusz Gajda na Facebooku. - O nieprawidłowościach w wyborach w okręgu wyborczym nr 2 Koszyce, Nowe Brzesko wiedzieliśmy już drugiego dnie po wyborach, w więc 8 kwietnia - mówił Gajda, zapowiadając, że jako pełnomocnik wyborczy KPR Razem przygotował w tej sprawie pozew, i że został on złożony 19 kwietnia. - Co ciekawe z tamtego okręgu startował człowiek z naszego komitetu, który dzisiaj zagłosował przeciwko nam - zauważył Gajda. - Pytanie do państwa, co sądzicie, czy taka osoba powinna po raz kolejny otrzymać głosy zaufania? - zapytał.

Opublikowany przez Dr Mateusz Gajda - Radny Powiatu Proszowickiego Wtorek, 7 maja 2024

PiS wziął wszystko

Przypomnijmy, w 17-mandatowej Radzie Powiatu Proszowickiego PiS zdobyło 8 mandatów, 5 - PSL, PL2050 Trzecia Droga, a 4 - KPR Razem. Opozycja wobec PiS miałaby więc większość, gdyby nie Włodzimierz Doniec (startując z KPR Razem w okręgu wyborczym nr 2), który zagłosował razem z PiS. Jak w jednym z wpisów policzył Mateusz Gajda, wybory w Powiecie Proszowickim wygrała właśnie opozycja. "Czysta matematyka: PiS: 6869  głosów, KPR Razem  5827  +  Trzecia Droga 5281 czyli razem daje 11108" - podsumował. A mimo to PiS wziął wszystko.

7 maja na I sesji Rady Powiatu Proszowickiego Przewodniczącą Rady Powiatu została Anita Spurek, a wiceprzewodniczącymi: Danuta Molong i Karol Polak - wszyscy z PiS.

Starostą został Wojciech Rzadkowski (PiS). Oprócz niego w skład Zarządu Powiatu Proszowickiego weszli: wicestarosta - Elżbieta Grela (PiS) i członkowie: pełnoetatowy - Mateusz Zaręba (PiS) i niepełnoetatowy - Stanisław Mierzwa (też PiS).

Unieważnione wybory

Dziś (20 maja) Mateusz Gajda poinformował, że zgłoszony przez niego protest został uwzględniony i Sąd Okręgowy w Krakowie unieważnił wybory w okręgu wyborczym nr 2 (Koszyce, Nowe Brzesko). Decyzją Sądu zostały wygaszone mandaty czterech radnych, którzy zdobyli je w tym okręgu. To Stanisław Mierzwa (PiS), Karol Polak (PiS), Krzysztof Ciesielski (Trzecia Droga) i Włodzimierz Doniec (KPR Razem). W okręgu nr 2 mają zostać przeprowadzone ponowne wybory. Mają też zostać powołane nowe komisje wyborcze - obwodowa nr 11 w gminie Nowe Brzesko, w okręgu wyborczym nr 2 i w gminie Koszyce.

Występujący na nagraniu obok radnego Gajdy mecenas podkreśla, że orzeczenie jest jeszcze nieprawomocne i może na niego wpłynąć zażalenie. Powodem protestu jest to, że nie zgadza się lista wyborców, którzy wzięli udział w głosowaniu, z liczba oddanych głosów. - Ktoś prawdopodobnie zagłosował dwa razy. Taki ludzki błąd - tłumaczy mecenas Michał Broniewicz.  

Tak, potwierdzam. Wygraliśmy. Bądźcie z nami Razem, KPR Razem.

Opublikowany przez Dr Mateusz Gajda - Radny Powiatu Proszowickiego Poniedziałek, 20 maja 2024

Na stronie PKW widnieje, że oba komitetu - PiS i KPR Razem zdobyły w tym okręgu tyle samo 1605 głosów. Jednak PiS zdobył dwa, a KPR Razem tylko 1 mandat w 4-mandatowym okręgu. Kiedy zostaną ogłoszone powtórzone wybory i jak wpłyną one na władze Powiatu Proszowickiego - zobaczymy.

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka