środa, 28 lutego 2024 13:12

To oni powalczą o fotel prezydenta Tarnowa. Kto zastąpi Romana Ciepielę?

Autor Marzena Gitler
To oni powalczą o fotel prezydenta Tarnowa. Kto zastąpi Romana Ciepielę?

Już w kwietniu mieszkańcy Tarnowa zadecydują, kto będzie nowym włodarzem prezydentem. W tym roku w wyborach nie wystartuje obecny prezydent Roman Ciepiela, więc rywalizacja zapowiada się jeszcze bardziej ciekawie, niż piąć lat temu.

Informacja o tym, że obecny prezydent Tarnowa Roman Ciepiela rezygnuje z reelekcji pojawiła się już po wyborach parlamentarnych, w 2013 roku. Przypomnijmy, Ciepiela, który prezydentem Tarnowa jest od 2014 roku (w 2018 powtórzył sukces, pokonując w drugiej turze startującego z PiS Kazimierza Koprowskiego), aż pięciokrotnie podczas swojej kadencji nie otrzymał wotum zaufania. W 2022 roku zapowiedział nawet, że w związku z tym poda się do dymisji, jednak tego nie zrobił.

  • Zobacz:
Tarnów: Roman Ciepiela z absolutorium, ale bez wotum zaufania
Prezydent Tarnowa usłyszał w czwartek sporo słów krytyki. Ostatecznie radni zdecydowali o absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok, ale Roman Ciepiela nie uzyskał wotum zaufania. Na czwartkowej zwyczajnej sesji tarnowskiej Rady Miejskiej prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela otrzymał absolutorium …
Tarnów: Będzie dymisja prezydenta? Podtrzymuje decyzję, ale...
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela nie otrzymał wotum zaufania od rady miejskiej. Poda się do dymisji?

Jakub Kwaśny

Jego głównym opozycjonistą był dotąd Przewodniczący Rady Miasta Tarnowa, Jakub Kwaśny. To samorządowiec i nauczyciel akademicki, doktor nauk ekonomicznych. Samorządowiec od 2006 roku, aktywny członek organizacji społecznych i pozarządowych. Od 2018 roku bezpartyjny, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Członek Stowarzyszenia Nasze Miasto Tarnów, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” oraz stowarzyszenia Tarnowskie Inicjatywy Samorządowo-Obywatelskie.

Kampania parlamentarna i decyzja Ciepieli o nieubieganiu się ponownie o fotel prezydenta Tarnowa doprowadziła do zakopania topora wojennego i w nadchodzących wyborach Kwaśny, który zapowiedział swój start na prezydenta Tarnowa, będzie startował z poparciem Romana Ciepieli. Propozycja jednego, wspólnego kandydata Koalicji 15 października w Tarnowie wyszła od Platformy Obywatelskiej. Rywalizował on początkowo z promowana przez prezydenta Tarnowa, powołana w styczniu br. nową wiceprezydent Tarnowa, Małgorzatą Mękal, jednak ostatecznie to on zyskał większe poparcie i wygrał prawybory w PO.

Jego kampanię można śledzić na Facebooku.

Ta decyzja dojrzewała we mnie od dłuższego czasu! Do tej roli przygotowywałem się osiemnaście lat. Wasze reakcje...

Opublikowany przez Jakuba Kwaśnego - Przewodniczącego Radego Miejskieja w Tarnowiego Środa, 14 lutego 2024

W styczniu w tarnowskim magistracie pojawiła się Małgorzata Mękal - była szefowa mBanku w Tarnowie, bizneswoman, kiedyś jedna z najbardziej rozpoznawanych radnych w tarnowskiej Radzie Miejskiej i inicjatorka utworzenia w Tarnowie budżetu obywatelskiego, została powołana na trzeciego wiceprezydenta Tarnowa w połowie stycznia br., zastępując na tej funkcji odchodzącą na emeryturę Bogumiłę Porębską, która przez ostatnie 17 lat była odpowiedzialna za edukację i sport.

Mękal w 2014 roku opuściła szeregi tarnowskiej PO i wstąpiła do SLD. Od grudnia  na swojej stronie w mediach społecznościowych informowała o swojej aktywności. W styczniu organizowała kampanię "PorozmawiajMY o Tarnowie" i przez wielu typowana była na następczynię Ciepieli. On sam udzielił jej też swojego poparcia. Ostatecznie jednak struktury PO zadecydowały, że poprą jednego kandydata koalicji i będzie nim Jakub Kwaśny. "Tarnowskie nieformalne „prawybory” w Koalicji 15 października zakończone. Jakub Kwaśny uzyskał poparcie Zarządu Krajowego PO oraz KO, wsparcia udzielił prezes PSL W. Kosiniak -Kamysz oraz Nowa Lewica. Jest szansa na rozstrzygnięcie wyborów na prezydenta Tarnowa w pierwszej turze. Dziękujemy p. Małgorzacie Mękal za gotowość uczestnictwa w walce wyborczej. Demokracja to umiejętność zawierania kompromisów. Życzę Jakubowi Kwaśnemu, aby nowo wybrana Rada Miejska wspierała Go w realizacji projektów rozwojowych Tarnowa" - poinformował Roman Ciepiela.

Tarnowskie nieformalne „prawybory” w Koalicji 15 października zakończone. Jakub Kwaśny uzyskał poparcie Zarządu...

Opublikowany przez Roman Ciepiela - Prezydent Tarnowa Piątek, 23 lutego 2024

Henryk Łabędź

Jego konkurentem będzie Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych, który w wyborach wystartuje z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Do wyborów idzie z hasłem Tarnów Mia100 Możliwości”.

🔵Henryk Łabędź - kandydatem Prawo i Sprawiedliwość na Prezydenta Miasta Tarnowa. Liderzy list Prawa i Sprawiedliwości...

Opublikowany przez Anna Pieczarka Środa, 28 lutego 2024

Co ciekawe, brak doświadczenia samorządowego Łabędź uznaje za swój atut: „Jestem nastawiony na pozytywne programy i ich realizację. Wielu kandydatów ma dobre pomysły, natomiast powstaje pytanie – wielu deklaruje, że swoje punkty zrealizuje, ale siedzą w radzie miejskiej od 20 lat i na razie nic z tego. Ja nigdy nie byłem radnym, ani nie startowałem na prezydenta miasta. Pięć lat temu miałem taką propozycję, ale skupiłem się na swojej pracy, bo nie jestem człowiekiem, który 'schodzi z toru’ i nagle obejmuje inną funkcję, bez dokończenia poprzedniego programu. Wówczas moim programem była poprawa sytuacji na Zakładach Mechanicznych. Teraz, gdy pewnie nie będę już mógł pełnić funkcji prezesa, to moja cała energia skupi się na tym, co kocham, a kocham Tarnów, bo jestem rodowitym tarnowianinem” zadeklarował. W wyborach jego kandydaturę poparła posłanka Anna Pieczarka, którą wielu typowało na kandydatkę PiS w Tarnowie.

Krzysztof Rodak

Krzysztof Rodak to bezpartyjny kandydat na prezydenta Tarnowa.

Dzisiaj ogłosiłem zamiar kandydowania na Prezydenta Tarnowa. Liczę na Wasze wsparcie, jestem pewny, że razem damy radę‼️

Opublikowany przez Krzysztofa Rodaka  Środa, 3 stycznia 2024

W latach 1996-1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Tarnowa. Do Zarządu Miasta powołany został przez Radę Miejską. W trakcie pełnienia funkcji nadzorował m.in. realizację miejskich inwestycji, sektor komunalny, kulturę, pomoc społeczną i funkcjonowanie spółek komunalnych. „Jakie może być nasze miasto? Takie, z którego jesteśmy dumni. Miasto zaufania społecznego. Miasto bogate. Miasto otwarte na idee, ludzi i inwestorów. Miasto komfortowe, wygodne, zielone, błękitne i ekologiczne. Miasto estetyczne i piękne. Miasto innowacyjne, odpowiadające na wyzwania przyszłości. Miasto opiekuńcze i bezpieczne. Miasto, w którym chce się żyć. Miasto dla nas wszystkich, dla młodych, przedsiębiorców, seniorów. Po prostu – Miasto Tarnowian” – napisał. Rodak jest rodowitym tarnowianinem. Przez wiele lat był prezesem tarnowskiego MPEC, zrealizował programy restrukturyzacji tarnowskiego ciepłownictwa: likwidację kotłowni węglowych, modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych, wdrożenie telemetrycznego systemu nadzoru pracy węzłów cieplnych itp. Ze spółką rozstał się gdy W 2021 r., po zakończeniu kadencji zarządu, nie uzyskał akceptacji strategii właścicielskiej Gminy Miasta Tarnowa dla swojej koncepcji rozwoju i funkcjonowania MPEC.

Po odejściu z MPEC S.A. rozpoczął samodzielną działalność gospodarczą o profilu energetycznym. Jest współzałożycielem i współfundatorem oraz wiceprezesem Fundacji Przyjazna Energia z misją i celami nakierowanymi na wspieranie transformacji energetycznej, poszanowania energii i środowiska naturalnego.

KWW TAK dla Tarnowa oraz ja osobiście stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim próbom prowadzenia brudnej kampanii,...

Opublikowany przez Krzysztofa Rodaka  Piątek, 16 lutego 2024

Kto dołączy?

Przypomnijmy: wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (pierwsza tura) i opcjonalnie 21 kwietnia (druga tura). Mieszkańcy będą wybierać prezydenta Tarnowa oraz radnych miejskich i gminnych, powiatowych (w powiecie tarnowskim) i przedstawicieli do sejmiku. Listy nie są jeszcze zamknięte. Jednym z pretendentów do fotela prezydenta Tarnowa jest dr Marek Ciesielczyk, redaktor naczelny miesięcznika i portalu "Zjednoczeni dla Tarnowa". Wiadomo, że deklaruje, że jest kandydatem bezpartyjnym (a dokładnie z  Antypartii) i od lat punktuje władze Tarnowa.

Termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów upływa 14 marca 2024 r. o godz. 16.00.

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka