poniedziałek, 9 grudnia 2019 12:10

Wybrano najpiękniejsze krakowskie szopki

Autor Emilia Gara
Wybrano najpiękniejsze krakowskie szopki

Szopka krakowska to stały element kultury Krakowa, który zachwyca nie tylko lokalnych mieszkańców, ale i turystów. 5 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza można było podziwiać, aż 131 prac, a do połowy lutego będzie można to zrobić w Celestacie.

Konkurs Szopek Krakowskich to wieloletnia tradycja, kultywowana przez Polaków, wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.W tym roku nagrody zostały wręczone w głównej siedzibie Miasta Krakowa – Pałacu Krzysztofory, w sali Kupferhaus. Ze względu na duże zróżnicowanie prac konkursowych nagrody przydzielono w kilku kategoriach. Najlepsi w kategorii dużych szopek okazali się Zbigniew Zyman i Leszek Zarzycki. Najpiękniejszą szopkę średnią zdaniem jury wykonali Zbigniew Gillert i Dariusz Czyż. Maciej Moszew został nagrodzony w kategorii mała szopka, a Zbigniew Madej w kategorii szopka miniaturowa. Udział w konkursie mogą brać również całe rodziny, dla których stworzono osobną kategorię. W tym roku pierwsze miejsce zajęła dzieło Jerzego Dumańskiego, Magdaleny Dumańskiej-Kani i Amelii Kani. Szopkę Julii Janczury uznano za najlepszą wśród zaproponowanych przez młodzież. W kategorii szopek dziecięcych do lat 8 zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 w Krakowie - klasa II b, w kategorii do lat 11 pierwsze miejsce zajęła Amelia Wojtanowska, a do lat 14 Dom Dziecka i Młodzieży w Łoniowie. Nagrody specjalne dla najmłodszych twórców szopek otrzymali: Miłosz Kandzior i Emilia Królik.

Na laureatów czekały  nagrody, brawa oraz gratulację płynące z każdej strony sali. Warto pamiętać, że stworzenie szopki to proces wymagający czasu, uwagi i umiejętności, dlatego uznanie należy się każdemu twórcy.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje